Kostky jsou vrženy

V Maastrichtu zárodek Evropského svazu

Ve stejné době, kdy oficiálně zanikl Sovětský svaz a rozdrobil se na řadu samostatných států, byly v provinčním holandském Maastrichtu přijaty zárodečné dokumenty nového útvaru, Evropského svazu. Měl by mít společnou politiku, obranu a nejpozději do r.99 i jednotnou měnu. Spojené státy evropské tak náhle dostaly jasné obrysy. „Od Maastrichtu by měla cesta k evropské unii mít nezvratitelný charakter,“ prohlásil jednoznačně kancléř H.Kohl.Je-li evropský summit z minulého týdne jednou z nejzávažnějších událostí evropských dějin tohoto století, je zatím jen prvním poklepáním na trochu osamocený základní kámen panevropské budovy, kterou bude teprve třeba postavit. Zatím k ní chybějí hotové plány, není příliš jasné, kolik bude stavebníků, kdo bude investorem, ani jak bude vypadat.Hnací silou je (jak také jinak) ekonomika. Aby evropské firmy obstály v konkurenci s americkými a japonskými, potřebují společný výzkum a velký jednotný trh nedrobený celními, právními ani jinými bariérami.

Od integrace hospodářské k politické

Proto bylo koncem 50.let založeno EHS (Evropské hospodářské společenství), seskupující dnes dvanáct států, jež by se mělo do konce r.93 završit vytvořením volného trhu s neomezeným pohybem pracovní síly i kapitálu, se zrušením vnitřních hranic. Tento trh se rozšířil o sedm zemí Evropského sdružení volného obchodu, s nímž EHS nedávno podepsalo dohodu, takže do dvou let…

v50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte