Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Něco jako kolonie

Něco jako kolonie

Znovu o Žiaru nad Hronom

Prominenty komunistické éry nebyly jen lidé, ale i celé závody. Rozhodně k nim patřila hliníkárna v Žiaru nad Hronom. Tato továrna je jedním z deseti největších požíračů energie v ČSFR (to se nezmění ani po zavedení nové a čistší technologie výroby). Surovina se musí dovážet; i to je energeticky náročné. Hliníkárna má zajistit stálý odběr energie z elektrárny Gabčíkovo. Představuje tedy velice silný argument pro dokončení a spuštění tamního vodního díla, o němž je známo, jaký bude mít vliv na životní prostředí. Solidní bludný kruh.Slovenská vláda stojí nejen za Gabčíkovem, ale i za Žiarem: podporuje rozšíření výroby hliníku, rozhodla se jejímu výrobci hradit 540 mil. Kčs úroků z úvěrů a dotovat jeho náklady na elektrickou energii…Hliníkárna v Žiaru tedy patří k prominentům i dnes - za peníze daňových poplatníků. A bohužel také se zahraniční pomocí: přestože na Slovensku nejsou pro výrobu hliníku vůbec žádné předpoklady, její modernizaci podporuje norská firma Norsk Hydroaluminium. Slovensko dodá levnou pracovní sílu a z Maďarska dovezenou surovinu (bauxit), Norové poskytnou moderní technologii, která se bude splácet vývozem hotového výrobku (hliníku).

Nikdo nerozhodne za vás

Na nedávné konferenci Eco 92 Public Forum, pořádané v Praze, prohlásili někteří slovenští ekologové, že "lobby, která se snaží spustit Gabčíkovo, podporuje i modernizaci hliníkárny v Žiaru nad Hronom a žel má ve svých…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte