Evropa snů a skutečnosti (III)

Evropské společenství: ekonomika především

Evropské společenství nastoupilo už před několika desítkami let cestu ekonomického sbližování. I když se v jeho případě stále ještě nedá hovořit o jedné ekonomice (zejména z důvodů oddělených měnových systémů), rozvoj společných hospodářských politik je výmluvným svědkem postupující integrace.

Společenství jako ekonomická entita

Hlavním dokladem toho, že Společenství funguje jako ekonomická entita, je jeho rozpočet. Tento rozpočet, který byl zprvu odkázán na přerozdělování z rozpočtů členských zemí, disponuje od 70.let vlastními zdroji. Jsou jimi cla na zboží, dovážené do ES, daně z dovážených zemědělských produktů (viz dále pasáž o společné zemědělské politice), část výtěžku z daně z přidané hodnoty (1,4%); v r.1989, v souvislosti s chronickým deficitem rozpočtu ES, bylo rozhodnuto o čerpání dodatečných zdrojů ze státních rozpočtů podle jednotného klíče. Rozpočet zůstává relativně nízký. V r.1988 například odpovídal jen 1,15% souhrnného národního důchodu ES.Při pohledu na rozpočtové výdaje je možné definovat i hlavní politiky Společenství. Zdaleka největší podíl zaujímají výdaje na společnou zemědělskou politiku: téměř 70%. Následují výdaje na strukturální politiku (něco méně než 20%). O zbytek se dělí výdaje na technologický výzkum a rozvoj, zahraniční pomoc, životní prostředí, kulturu a na fungování aparátu ES.

Společné zemědělské břímě

Odpověď na…

v42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte