Výjimečná kategorie lidí

Privatizace v zemědělství

Otázku privatizace družstev otevřel zákon o půdě. Při jarním schvalování zákona ve Federálním shromáždění se ukázalo, že jedním z hlavních problémů pro poslance je, zda vůbec družstva transformovat. Rozhodli šalamounsky - tuto otázku ze zákona o půdě vyloučili. (Restituce v zemědělství je podle nich dost složitá sama o sobě a komplikovat ji transformací družstev je nežádoucí.)Do restituce spadají zemědělci, kteří v padesátých letech odevzdali svůj majetek JZD, a ti, kteří se vstupu do družstev bránili a majetek jim byl na základě pochybných pozemkových reforem a trestních rozsudků zabaven. Původní vlastník může dnes podle zákona požadovat půdu, budovy, ale i tzv. živý a mrtvý inventář - zvířata, stroje a zásoby (ovšem pouze k zajištění zemědělské výroby). To, co zůstane po navrácení majetku původním vlastníkům, má být privatizováno.

Rozdělíme i to, co nám nepatří

Vládní návrh transformace družstev, vypracovaný ministerstvem hospodářství, je určitým kompromisem, přiklání se však více k názorům levice. Trpí několika zásadními nedostatky. Rozdělení majetku JZD plánuje ještě před ukončením restitucí. Říká se v něm, že už v lednu 1992 budou družstva znát, kdo se o majetek přihlásil a kdo se ještě přihlásí; 25% majetku se pak vyčlení na rezervu pro pozdější žadatele. Kdo však může vědět, zda je 25% moc nebo málo? Požadavky na vrácení majetku je v zemědělství možno vznášet až do konce příštího…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte