Tři frontové linie

Vnitřní a vnější konflikty Ruské federace

Před několika dny prohlásil v parlamentu ruský viceprezident A.Ruckoj, že největší hrozbou pro Rusko i celý skomírající Svaz je letošní prudký pokles výroby a anarchie, která nahradila již zcela nefunkční systém řízení. Současně se s poněkud neomalenou přímostí negativně vyslovil k almaatskému jednání o společném ekonomickém prostoru. Podle jeho názoru se Rusko opět stane dojnou krávou. Když hovořil o tom, že ekonomickému rokování mělo předcházet vytvoření politického svazku alespoň tří republik, neuvědomoval si zcela zřetelně celou situaci.

Prostor pro demagogy

Je pravděpodobné, že morální kapitál, který získaly demokratické síly po porážce srpnového puče, bude záhy promrhán. Naděje lidí, kteří doufali ve změny k lepšímu, se rychle rozplývají. Nízké platy jsou v nepřímé úměře k vysokým cenám a zboží, za něž sovětský občan zaplatí podstatnou část své mzdy, je chronicky nedostatkové.V porovnání s rokem 1990, který nebyl hospodářsky nijak slavný, poklesly dodávky masa na 79%, mléčných výrobků na 85%, margarínu na 65%. Nedostatek zboží vyvolává volné a smluvní ceny. Maso je pro řadového občana stěží dostupné, ale i brambory a zelenina pětkrát až desetkrát podražily. Výrazně se zvyšuje spotřeba chleba a pečiva, jehož ceny stouply relativně nejméně. Chléb se pro mnohé příslušníky chudších vrstev obyvatelstva (zvláště důchodce) stává jedinou potravinou. Jasno však není ani v otázce…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte