Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Z Černobylu do Rovné

Z Černobylu do Rovné

Sto krajanů ve vzorné obci socialismu

Směrem na Sokolov vede úzká klikatá silnice. Cestu obklopuje po dlouhé minuty jízdy opuštěná, divoká krajina. Hluboký les náhle končí na svahu vysokého kopce. Nad korunami stromů se tyčí čtyři paneláky. Jsou to jediná stavení „socialistické vesnice“ Rovná. Dál již je jen měsíční krajina sokolovské uhelné pánve.

Nový domov

Rovná stojí v místech bývalé vesnice Ebmeth, jejíž obyvatelstvo bylo po roce 1945 vystěhováno do Německa. Celou oblast pak obsadili vojáci a opuštěná vesnice sloužila jako terč armádní střelnice. Počátkem šedesátých let bylo rozhodnuto o realizaci projektu vzorové socialistické obce. Jako její prototyp vyrostly na troskách malých, roubených domků paneláky obce Rovná. Podle vizionářských plánů tu mělo žít 2.500 obyvatel v kolektivním duchu. Měli se stravovat ve společné jídelně, prát ve společné prádelně…Sedmipatrové paneláky svírají mezi sebou přízemní komplex ve tvaru čtverce, jakési centrum vesnice. Jeho průčelí zdobí umělecké dílo - mohutná kovová konstrukce. Pod změtí jeho černě natřených traverz si hraje několik dětí, jejich křik se odráží od betonových stěn paneláků. Místy propadlý chodník končí u vstupu do budovy centra. Prosklenými dveřmi s nápisem „Psi ne!“ se vchází do tmavé chodby. Táhne se několik desítek metrů kolem nikdy nevyužitých prázdných prostor komplexu. Hrubě nahozené stěny jsou pokryté vyrytými nápisy. Po zemi se válejí nedopalky, je tu…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte