Irská republikánská armáda (V)

Osmdesátá léta: hladovky a semtex

Když začal Bobby Sands 1.března 1981 odmítat jídlo, vzbudila tato událost jen nepatrnou pozornost mimo území Irska. Dokonce i tam jen málo lidí od hladovky něco očekávalo, protože Sands (a 39 dalších) podobný půst přerušil teprve před dvěma měsíci.Pro vedení IRA byly hladovky zoufalou sázkou do loterie. Statut vězňů zvláštní kategorie přestal pro vězně z IRA platit v roce 1976 a úřady byly rozhodnuty s nimi zacházet stejně jako s řadovými zločinci. Vězňové se postavili na tvrdý odpor. Nejprve odmítli vězeňské oblečení a chodili zabaleni jenom do dek, a když vedení věznice požadovalo, aby při vynášení mís s výkaly na sobě měli vězeňské šaty, přerostla celá záležitost do špinavého protestu. Vězňové rozetřeli nahromaděné výkaly po zdech, aby mohli spát na podlaze. Boj mezi oběma stranami byl tak zarputilý proto, že předmět sporu se dotýkal nejcitlivějších strun v srdci IRA.Teroristé jsou pevně přesvědčeni, že jsou vojáky bojujícími ve válce, a podmínky ve vězení do roku 1976, kdy chodili v civilních šatech, nepracovali, měli povoleny zvláštní návštěvy a svůj život si řídili v podstatě sami, je v tom jen utvrdily. Přijmout stejné zacházení jako obyčejní zločinci by pro jejich morálku znamenalo zdrcující zásah. Špinavý protest sice dosáhl určité mezinárodní odezvy, ale nic se nezměnilo. Hladovka byla posledním východiskem, a kdyby měla ztroskotat, vypadala by situace beznadějně.

Deset…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte