Obnovení státu

Pobaltské republiky v euforii nezávislosti

Státní vlajky, cestovní pasy, víza, ochrana hranic, poštovní známky, bankovky - seznam věcí, které potřebuje vznikající stát, je dlouhý a estonská vláda i parlament jsou zavaleny prací. Do toho přijíždějí další a další západoevropští ministři zahraničních věcí. Estonské ministerstvo zahraničí ještě moc neví, jak na to. Den před návštěvou R.Dumase se stala problémem dne francouzská vlajka: v celé zemi nemohli najít tak velkou, aby ji šlo vyvěsit na letišti. Nakonec jednu objevili ve skladu, kde zůstala po jakémsi filmovém festivalu.

Zatím ještě provizória

Denně dostávají novináři aktualizovaný seznam států, které uznaly estonskou nezávislost. „Pokud jde o rychlost akreditace velvyslanců, děláme zřejmě světový rekord,“ komentuje to s úsměvem prezident Arnold Rüütel. „Deklaraci státní nezávislosti jsme plánovali na několik let, ale když došlo k moskevským událostem, rozhodli jsme se to všechno urychlit, i když jsme nebyli úplně připravení.“ Vedoucí politické sekce MZV Juri Luik, předtím novinář v prestižním měsíčníku Vikerkaar (Duha), předvádí tisku počítač, na kterém se tvoří vzor vízového razítka. Text bude v estonštině a v angličtině. „Plánujeme bezvízový styk s mnoha evropskými zeměmi,“ říká Luik, „ale abychom mohli víza zrušit, musíme je napřed zavést. A možná je necháme v platnosti pro občany SSSR.“ Podle Luika je největší problém současného vývoje to, že estonské úřady vlastně…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte