Zhruba před rokem, v době, kdy se vyhrotily spory v OF, začali někteří politici prosazovat model tzv. stran volebního typu, aniž přesně uvedli, jak by si jej v praxi představovali. Udělali dobře. Na první pohled velmi lákavá myšlenka v sobě totiž skrývá velmi komplikovaný systém, který dnes funguje snad jen v jediné zemi: Spojených státech amerických, kde je politický systém založen na soutěži dvou politických stran.

Demokrati a republikáni

V základních otázkách, jako je svoboda projevu, přesvědčení, rovnost ras a pohlaví nebo existence tržního hospodářství a demokratických politických pravidel, není mezi stranou republikánů a demokratů (dále jen strany) rozdílu.

To, v čem se odlišují, lze nejlépe ukázat - i když s jistým zjednodušením - na stálých politických a ekonomických otázkách, jakými jsou v USA daně nebo sociální pojištění.

Demokraté jsou přesvědčeni, že svět je příliš komplikovaný a všichni nemají stejné možnosti. Vláda by podle nich měla být zřetelně na straně občanů a pomáhat jim v obtížích. Požadují proto rozšíření celonárodního (t.j. federálního) pojištění a zvýšení daní především pro zvlášť bohaté, aby stát měl dostatek prostředků pro pomoc slabým.

Republikáni jsou naopak přesvědčeni, že nejlepší vláda je taková, která se do života občanům plete co nejméně. Preferují tedy nízké daně a zachování současného sociálního pojištění, ve kterém je v podstatě věcí každého, jak se o sebe postará. Zároveň zdůrazňují,…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte