Michail GorbačovGeorge Bush se setkali ve svých prezidentských funkcích již po šesté. Nepochybným vrcholem moskevského summitu měl být podpis smlouvy o omezení strategických zbraní. Smlouva byla podepsána, již dnes je však zřejmé, že v situaci, kdy se v příštích deseti letech stane členy „jaderného klubu“ nejméně patnáct států světa, jsou další odzbrojovací dohody rozhodně méně účinné než vytvoření dokonale fungujícího kontrolního systému. Ačkoliv se v Moskvě hovořilo o odzbrojení, o situaci na Blízkém východě i v celém světě, obě strany nejvíce zajímaly především otázky ekonomické.

Hospodářská situace SSSR je natolik vážná, že vyžaduje bezohledné řešení. Navzdory více než sedmdesát let trvající devastaci vlastní země vládne Sovětský svaz nesmírně bohatým surovinovým potenciálem a v případě, že by se sovětská ekonomika konečně vydala cestou zdravého rozumu, dokázala by se poměrně rychle dostat na alespoň vyhovující úroveň. Nápravě situace však brání přetrvávající „velkomocný syndrom“. Ačkoli SSSR požaduje finanční úvěry, aby mohl nasytit své občany, nepřestává investovat do drahého kosmického výzkumu a do zbrojení. V současné době není sovětský systém připraven západní finanční pomoc efektivně využít. Dnes by jen prodloužila agónii socialistické ekonomiky. Není tedy třeba orientovat se na změny zvenčí, je nutné zahájit je přímo na domácí půdě. Zdá se, že právě k tomu Sověti v současné době spějí, protože jim prostě nic…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte