Když jsem byla malá holčička a pány v Polsku byli komunisté, vždycky sestavovali televizní program tak, aby nejlepší pořady běžely ve dnech katolických svátků. „Svatý“ (Roger Moore v hlavní roli) se pravidelně promítal o Všech svatých, Bonanza na Boží tělo a Kačer Donald o Velikonoční neděli. Mělo to odvést děti od návštěvy kostela. Vzpomněla jsem si na to nedávno, když televizní hlasatelka v 19:15 omluvně vysvětlovala dětem, že „Večerníček“ se opozdil kvůli přímému přenosu papežova kázání.

Celá první část pouti Jana Pavla II. do Polska (druhá část proběhne od 13. do 16.srpna) připomínala svého druhu „devět dní, které otřásly Polskem“. Neodnesl to jenom Večerníček. Abychom mohli sledovat každé veřejné vystoupení papeže a dokonce i záběry z jeho mnoha uzavřených nebo téměř uzavřených setkání, přesunula se i spousta dalších programů. Třikrát denně se pak hlavní události vysílaly znova, doplněné o komentáře laických hlasatelů a kněží (ti využívali příležitosti a lákali diváky k účasti na mši ve farním kostele). I kdyby televizi vlastnila církev, neudělala by tyto referáty líp a obšírněji. Už před návštěvou mělo 86% Poláků dojem, že „televize církvi pochlebuje“.

Papežskou pouť pocítily i jiné sféry veřejného života: několik dnů byl odkloněn provoz z centra Varšavy a platil zde zákaz parkování, železničáři vypravili 130 zvláštních vlaků, byla zrušena vízová povinnost pro sovětské občany, nainstalovalo se 1.000 mimořádných telefonních linek, byly přerušeny…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte