Automaty v rukou, polní uniformy, na obličejích masky s otvory pro oči a ústa. V téhle parádě se policisté plíží po špičkách schodištěm paneláku. Náhle se zastaví před obyčejnými dveřmi obyčejného bytu, jakých jsou na tomto varšavském sídlišti Ursynow desetitisíce. Postaví před ně zvláštní dělo ráže 120 mm, které použijí k jejich vyražení. Uprostřed popíjí vodku nic netušící pětice mužů ve společnosti tří prostitutek.

Velitel dává pokyn. Ozve se detonace a dveře se i s kovovým rámem rozletí. Vzduch je plný prachu, chodbou bytu se rozléhá pokřik útočníků. Vpadávají do pokoje. Jeden ze sedících mužů si zrovna pohrává s pistolí. Při pohledu na vbíhající policisty vyjeveně odhazuje zbraň. Ta od nárazu vystřelí a jednomu policistovi proděraví nohavici. Žádné další ztráty při akci nejsou.

V bytě se najde několik pistolí, profesionální spojová technika a pár dalších předmětů, o kterých policie odmítne cokoli sdělit. Ze čtyřech zadržených se vyklubou sovětští občané. Pátý má falešný německý pas, vyšetřovatelé v něm identifikují mezinárodního zločince narozeného rovněž v Sovětském svazu.

Akce proběhla během papežovy návštěvy Polska. Policii znepokojilo profesionální vybavení skupiny. Zdá se však, že zadržené osoby nepatřily k žádné teroristické skupině chystající atentát na hlavu církve. Byly jen součástí sovětské mafie, která operuje v Polsku. Atentátníci na papeže by v této zemi byli nepříjemnou novinkou; na sovětskou mafii je tu však čtenář novin za poslední…

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte