„CSA, Nejvyšší rada pro audiovizuální programy, je administrativní mašinérie, úřad, který má dozírat nad tím, jak se plní nařízení přijatá na jiných místech, na jejichž přípravě nemá žádný podíl. Nevidím jediný důvod pro takové zastírací prostředky,“ řekl Igor Barrere vloni 10.dubna před podáním demise z CSA (Conseil supérieur de l'audiovisuel), kam ho o rok dříve jmenoval předseda Národního shromáždění, socialista Laurent Fabius.

Tyto dvě věty jedné z nejstarších a nejváženějších osobností Francouzské televize (mimochodem spíše blízké socialistům) jasně ilustrují pokrytectví rozhlasu a televize ve Francii.

V roce 1972 prohlásil tehdejší prezident, gaullista Georges Pompidou, že „televizní novináři nejsou novináři tak docela jako ostatní, neboť svým způsobem hovoří jménem Francie“. Téměř po 20 letech každý, kdo se počítá k intelektuálům, lidem z kultury, zkrátka k (levicové) inteligenci, považuje jeho tehdejší tiskovou konferenci za historický okamžik, kdy politická moc přiznala svůj záměr mít informace pod kontrolou.

O sedmnáct let později, v roce 1989, se nechala slyšet státní tajemnice pro sdělovací prostředky Catherine Tascová, že je docela přirozené, aby vedení státních rozhlasových a televizních programů bylo jmenováno vládou.

Po intermezzu Commission nationale de la communication et des libertes - Státní komise pro sdělovací prostředky a svobody, která měla 13 členů (pouze 6 z nich bylo jmenováno politickou mocí), je CSA jen dalším názvem pro …

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte