Reklama
 
v21.jpg

1991/21

Koupit vydání
v20.jpg Vydání 20.–27. 5. 1991 v22.jpg Vydání 3.–10. 6. 1991
Civilizace
Monopol na budoucnost Bohuslav Blažek Kolik stagnujících družstev a nepoživatelných okresních plátků neslo název Budoucnost. Soudruzi snad opravdu upřímně věřili, že svírajíce v jedné ruce generální linii a v druhé sčot mají v rukou i budoucnost.
Zahraničí
Pomoc obětem mučení Zdeněk Lyčka Podle Amnesty International se systematické mučení provádí v každé třetí zemi na světě. Při cestách do států, v nichž se praktikuje mučení, spolupracuje AI od roku 1973 s lékaři a lékařské prohlídky obětí se staly základním důkazem takovýchto obvinění. Walesa v Izraeli Andrzej Lomanowski Minulý týden, v první den své státní návštěvy v Izraeli, řekl prezident Walesa na zvláštním zasedání izraelského parlamentu: "Mezi Poláky byli lidé, kteří udělali [Židům] mnoho zlého. Třetí Gándhí zavražděn, volby začaly Jaroslav Holman Výbuch nálože, která 21.května doslova rozmetala předvolební shromáždění v jihoindickém městě Šrírámputtúr, bude Indům ještě dlouho znít v uších. Soumrak generálů Zbyněk Petráček Ačkoliv uplynul právě rok od drtivého vítězství barmské opozice v prvních parlamentních volbách po třiceti letech, vládne v této jihoasijské zemi stále vojenská junta. Kdo bude prezidentem? Dimitrij Běloševský Otázka volby prezidenta Ruské federace, především však jeho pravomocí, zaujímala zřejmě nejvýznamnější místo na posledním 4.zasedání lidových poslanců RSFSR. Výpadek amerického scénáře Alžběta Hévrová Díky tomu, že roku 1981 Izrael vybombardoval jaderný reaktor v iráckém Osiraku, nebude Irák prvním arabským vlastníkem atomové bomby, ačkoliv o to vždy usiloval. Opozice v novém parlamentu Pavel Hradečný Mimořádná pozornost albánské veřejnosti byla v posledních týdnech upřena k novému parlamentu, zformovanému ve volbách z 31.března a 7.dubna.
Téma
Nejhorší nás teprve čeká Ivan Lamper, Karol Modzelewski Může demokracie fungovat i v chudých zemích? Jsou naši představitelé čestní a upřímní? Je tržní ekonomika to pravé?
Domov
Stíhán in memoriam Miroslava Filipová Když Jiřího Lederera zavřeli v ČSSR potřetí během sedmi let, dělalo to i s minulou podmínkou tři a půl roku ve II.nápravně výchovné skupině. Uražení Jaroslav Spurný Státní bezpečnost byla jednou z hlavních opor minulého režimu. Nelze předpokládat, že by její příslušníci po pádu tohoto režimu prostě složili zbraně a spořádaně odešli pracovat do civilních povolání. Týden ve FS István Lékó Týdenní přehled dění ve FS. Týden v ČNR Darina Andělová Týdenní přehled dění v ČNR.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Kultura
S penězi zacházíme nedobře Milena Sršňová Vcelku laskavým dopisem z 15.května t.r. se ministr kultury České republiky obrací na umělce, bez nichž nechce rozhodnout o osudu finančních prostředků určených zákonem a vládní vyhláškou na podporu umění.
Komentáře
Federace vydrží Benjamin Kuras "Máme před sebou dva hlavní úkoly, jejichž řešení rozhodne o našem životě v dalších dvaceti letech: ústavy, které zaručí udržení federace ke spokojenosti obou národů, a ekonomická reforma, bez níž se náš sen o demokracii zhroutí," řekl minulý týden Fedor Gál v Londýně. Většinový volební systém Jiří Kabele Možnost uspořádat svobodné volby zaskočila všechny bývalé socialistické země východní Evropy. Celkem rozumně jsme s jejich konáním příliš nespěchali. Porušili jsme "většinovou" socialistickou tradici - na jeden mandát jeden kandidát. Státní smlouva: krok k federaci Vladimír Líbal, Heřman Chromý Uvědomme si, že slovenský národ chce naplnit a dovršit své národní obrození, k němuž dochází po strastiplném údělu a komplikovaném vývoji našeho státu snad již konečně v demokraticky se přetvářejícím klimatu soudobé Evropy. Gordický uzel Petr Brodský, Eva Koubová Studovali jsme několik návrhů dohody mezi ČNR a SNR o státoprávním uspořádání ČSFR. Zastavme se u dvou z nich: návrhu Pavla Rychetského a Dagmar Burešové.
Ekonomika
Monopoly nás přijdou draho Alena Zemplinerová Charakter hospodářské politiky státu vůči monopolu nepochybně souvisí s typem státního útvaru, se způsobem výkonu práva a moci ve státě, s jeho politickou strukturou.
Rozhovory
Zrušit diktát dodavatele Jan Macháček Rozhovor s JUDr.Václavem Bártíkem, ředitelem odboru antimonopolní politiky ministerstva pro hospodářskou strategii a rozvoj ČR

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte