Reklama
 
v22.jpg

1991/22

Koupit vydání
v21.jpg Vydání 27. 5. – 3. 6. 1991 v23.jpg Vydání 10.–17. 6. 1991
Civilizace
Dobročinnosti se meze nekladou Bohuslav Blažek Za mimořádné ponižování lidské důstojnosti jsem vždycky považoval vybírání na známky Solidarity. Nikdo se nikdy neobtěžoval nás informovat, s kým že to máme být solidární.
Zahraničí
Kdo bude ruským prezidentem II. Dimitrij Běloševský Vedle vážných kandidátů na úřad prezidenta Ruské federace (Respekt 21) se objevili i ti, které bychom mohli označit za postavičky. Mnozí z nich dokonce neprošli sítem kontroly právní způsobilosti předložených dokumentů, a vypadli tak ze hry automaticky, jiní pokračují v úporném, přesto však zřejmě marném boji o významný post. Definitivně rozhodne středa 12.června. Zemřel Zbigniew Brzezinski, poradce prezidenta USA Cartera Petr Janyška Odemykáme: Exkluzivní interview pro Respekt z USA se Zbigniewem Brzezinskim z roku 1991 TV v rukou státu Tarick Dali "CSA, Nejvyšší rada pro audiovizuální programy, je administrativní mašinérie, úřad, který má dozírat nad tím, jak se plní nařízení přijatá na jiných místech, na jejichž přípravě nemá žádný podíl. Etiopie podle plánu Zbyněk Petráček Týden po odstranění posledního marxistického režimu v Africe vládne v Addis Abebě situace, jakou si místní leninovci před svou porážkou ani nepředstavovali. Lepra v Rumunsku Respekt Rumunsko je jediným státem v Evropě, který své nemocné leprou neposílá do velkých leprosárií v tropických oblastech. Nedaleko dunajské delty, blízko města Tulcea, se nachází klidné, od světa odtržené údolí. Indické volby nejisté Jaroslav Holman Před čtrnácti dny proběhla v několika z 25 států Indické republiky první fáze voleb do dolní komory (Lók sabha) ústředního parlamentu. Zbylé státy měly volit ve dvou skupinách ještě tentýž týden. Kvůli atentátu na Rádžíva Gándhího však byly původní termíny přesunuty na 12. a 15.červen. Jaký výsledek lze očekávat?
Kultura
Zákos Ivan Plicka Ceaušeskovy buldozery mají stále nahozené motory. Jsou připraveny se na povel zakousnout do dalšího kusu Prahy. Bill Vazan Magda Juříková Na loňském prvním ročníku mezinárodního sochařského sympozia na Lemberku patřil k nejzkušenějším a také nejproslulejším ze čtrnácti účastníků z Evropy i zámoří kanadský sochař Bill Vazan. Ještě ke kulturním fondům Milena Sršňová Je sice pravda, že „S penězi zacházíme nedobře” (Respekt č.21/1991). Není však pravda, že příspěvky z autorských honorářů na účet Českého literárního fondu činily v loňském roce 7 miliónů Kčs.
Dopisy
Dopisy Respekt
Téma
Každý den malý zázrak Kristina Žantovská Reportáž naší zpravodajky z Washingtonu.
Domov
Demokracie není anarchie Jaroslav Spurný Minulý čtvrtek demonstrovali před branami pražského výstaviště anarchisté proti Všeobecné československé výstavě, "proti policejnímu násilí a zvůli mocných". Zapomenutý zločinec Zbyněk Petráček V syrské metropoli Damašku, ve čtvrti Malki, v ulici Haddád č. 7, žije pod ochranou syrské vlády dr. Georg Fischer. Již třicet let je známa skutečná totožnost tohoto muže: jde o válečného zločince Aloise Brunnera, pravou ruku neblaze proslulého "endlösera" Adolfa Eichmanna. Týden v ČNR Darina Andělová Týdenní přehled dění v ČNR. Všeobecný strážce zákona Jaroslav Spurný Rozhovor s Generálním prokurátorem ČR JUDr. Ludvíkem Brunnerem.
Ekonomika
Báječná privatizace bez kupónů Jan Macháček Problém, kterého se týká článek Noviny na prodej, je širší a souvisí s určitým modelovým způsobem, jímž se v průběhu posledního roku "osamostatnilo" mnoho jiných periodik. Noviny na prodej Robert Terrich, Pavel Danel Jak se privatizuje sedmá velmoc - aneb Nová svoboda nově, ostravský Večerník třikrát jinak, srovnaná Rovnost a planoucí Pochodeň
Rozhovory
Supermanipulácia István Lékó "Bože, odpusť im, nevedia, čo hovoria," říká v rozhovoru pro Respekt slovenský expremiér Vladimír Mečiar na adresu svých politických protivníků.
Komentáře
Všudypřítomné monopoly Bohuslav Blažek V posledním Respektu byly věnovány dvě stránky monopolům a nezbytnosti oslabit jejich moc. Bohužel, mluvilo se pouze o monopolech a demonopolizaci v oblasti ekonomiky. Obrátit rozjetý vlak Jaroslav Spurný Funkce prokurátora byla navýsost politickým postem. Lidé, kteří ji zastávali, pracují v justici i dnes; není za ně prý náhrada. Justice tak zůstává nadále v rukou lidí, kteří se přímo či nepřímo podíleli na nespravedlnostech minulého režimu. Výmeny v slovenskej vláde Gorazd Chrúst Každý, kto len minimálne sleduje politickú situáciu na Slovensku, si iste všimol, že popri zmenách vo vláde, motivovaných takpovediac politicky či nanajvýš politicko- odborne ale aj - z druhej strany, a už čisto politicky - a popri jednej zmene štrukturálnej došlo k niektorým výmenám z čisto vecných dôvodov. Od pomlčky ke smlouvě Jiří Kabele Rok trvající, bolestná i únavná diskuse o státoprávním uspořádání ČSFR směřuje naštěstí již ke svému závěru. Jádro pudla není ani v pomlčce, ani v kompetencích, ani v dilematu smlouva či dohoda. Spočívá v tom, kdo a kde bude mít svrchovanou legislativní moc. HZDS - extrémní hnutí středu István Lékó Vladimír Mečiar se už uzdravil. Po jeho odvolání tvrdili političtí meteorologové, že se na politickou scénu nevrátí, někteří euforicky prohlašovali, že na Slovensku zvítězil liberalismus.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte