Reklama
 
v23.jpg

1991/23

Koupit vydání
v22.jpg Vydání 3.–10. 6. 1991 v24.jpg Vydání 17.–24. 6. 1991
Zahraničí
Sporný zákon o interrupci Andrzej Lomanowski "Cožpak nějaká lidská instituce, nějaký parlament mohou mít právo legalizovat vraždu nevinné a bezbranné bytosti?" tázal se dramaticky papež 4.června při kázání v polské Radomi. Odkaz Andreje Sacharova Jana Klusáková Rozhovor s profesorem Františkem JANOUCHEM, českým fyzikem s trvalým bydlištěm ve Stockholmu, předsedou Nadace Charty 77. Kalvárie ukrajinského národa (I.) Lazar Pavlyšen "Kalvárie" pojednává o hladomoru na Ukrajině ve třicátých letech, tedy o tématu, který byl až donedávna absolutním tabu a ještě dnes se o něm v Sovětském svazu hovoří s maximální zdrženlivostí. Sjednocený Bundeswehr Emanuel Jelínek Navzdory pacifistické doktríně SPD, FDP, Zelených a evangelických církví se pod tlakem veřejného mínění konečně rozběhla přestavba Národní lidové armády bývalé NDR a její včlenění do struktury bundeswehru. Sbližování s Čínou Olga Lomová Čtvrtého června přijal premiér Čalfa čínského ministra zahraničního obchodu. Těžko mohl lépe nahrát čínské propagandě, těžko si mohl vybrat nevhodnější datum. Permanentní násilí v SSSR Dimitrij Běloševský Zpráva o předběžných výsledcích vyšetřování krvavých událostí ve Vilniusu, které vyvolaly bouři nevole v celém světě, učinila rázný konec představám, že viníci budou po zásluze potrestáni. Hamburský debakl Pavel Uttitz Minulou neděli utrpěly vládní strany, zejména křesťanští demokraté (CDU), výraznou porážku v Hamburku. Sociální demokraté (SPD) získali převahou jediného mandátu absolutní většinu v hamburském senátu (61 křesel ze 121).
Diskuse
Politika nezná katastrofy Daniel Bútora O česko-slovenské státnosti se stále víc debatuje v Čechách i na Slovensku. Ze slovenské strany nastal po změnách v republikové vládě posun směrem ke koncepci státní smlouvy, i když v případě VPN ne v tom smyslu, v jakém ji od začátku prosazoval Ján Čarnogurský.
Kultura
Kdyby se to povedlo Milena Sršňová Televizní pořad "Kdyby...", označený jako "hra faktů" (5.6., F1), vyvolal okamžitě mnoho negativních ohlasů. Jejich prudkost nepřekvapuje: pořad se dotkl citlivého místa, občas bohužel rozčilujícím způsobem. Spisovatel Gulagu Ivan Lamper Mísení kultur v Čechách. Tak charakterizoval svůj dojem jeden z návštěvníků dejvického klubu PANT, kde se ve čtvrtek 30.května konal večírek na podporu vězněného básníka Nguyen Chi Thiena. Kdo tančí s vlky István Lékó Poslední film Kevina Costnera je pro diváka z visegrádských států něčím víc, než pro někoho, kdo celý svůj život prožil v kapitalismu. Je odškodněním Indiánů, odškodněním bez vrácení půdy.
Téma
Megatrendy Benjamin Kuras Forecasting neboli futurologie - tedy předpovídání nebo odhadování budoucího vývoje světových událostí - je na Západě už delší dobu exaktní vědou, k níž je zapotřebí dokonalé znalosti politiky, ekonomiky, businessu, filozofie, psychologie, vědy a statistiky a také notné vizionářské - takřka umělecké - imaginace.
Civilizace
Esoterica Bohuslav Blažek Soudruzi pojímali sami sebe jako jediné dospělé - čím výše postavený soudruh, tím dospělejší. A tak nás, snadno narušitelné dítky, chtěli uchránit před štvavou propagandou (ze západních deníků jsme směli číst Morning Star, L'Humanité nebo Volksstimme) stejně jako před nestydatými obrázky.
Rozhovory
„Nemá smysl předstírat překvapení” Jan Macháček Rozhovor s novým místopředsedou české vlády dr.Janem Stráským.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Komentáře
Únik do velkých slov Jiří Krupička Text návrhu Dohody ČNR a SNR o státoprávním uspořádání ČSFR. Chtěl-li někdo vtěsnat do jedné věty maximum pojmového a právního zmatku a zajistit tak trvalé pokračování státoprávního konfliktu i pro budoucnost, pak je mu možno blahopřát. Kam se poděly peníze Jiří Kabele "Kde vlastně jsou ty peníze, které komunisté bezstarostně rozhazovali?" Tak se zeptal Zdeněk Pochop v LN č.8. Stavěli si paláce a sekretariáty, metro jako pomník úspěchů socialismu. Dvojznačný premiér Petr Janyška "Představuji si, že to bude jedno z ohnisek, které prospěje tříbení názorů v Občanském hnutí," řekl Respektu premiér Pithart den poté, co v úterý 4.června seznámil předsednictvo OH se svým ustavením Klubu českého realismu. Zodpovednosť koalície Milan J. Žitný Zdôrazňovanie a opakovanie výroku "Všetko, čo sa deje v spoločnosti, je prirodzeným prejavom jej samoregulačných mechanizmov" priviedlo Fedora Gála k odchodu z politickej scény aj z vlasti.
Ekonomika
Bezedná státní kasa Pavel Křivka Hospodářské noviny z 27.5. oznámily, že v týdnu před 27.květnem se tuna hliníku na londýnské burze prodávala za méně než 1.300 dolarů: nejlevněji za posledních 25 let. Velká privatizace se blíží Ivan Svítek Kupónová privatizace se blíží. Je proto načase začít se zabývat otázkou, jak tato metoda ovlivní ekonomickou reformu a zejména její makroekonomickou část.
Domov
Týden v ČNR Darina Andělová Týdenní přehled dění v ČNR. Ochránci zákona Jaroslav Spurný, Marek Švehla, Radim Zhouf Stoupající křivku kriminality si lidé vysvětlují různě: zhoubným vlivem amnestie, určitým legislativním vakuem, které přináší postkomunistické období, neschopností policie.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte