Reklama
 
v20.jpg

1991/20

Koupit vydání
v19.jpg Vydání 13.–20. 5. 1991 v21.jpg Vydání 27. 5. – 3. 6. 1991
Zahraničí
Usměvavá zaostalost Anna Husarska Obálka 54.dílu sebraných spisů Envera Hoxhy, kterou jsem našla v severoalbánském Skadaru tři dny po prvních zdejších demokratických volbách, má velkou cenu jako revoluční svátost: je pokapaná krví demonstrantů, do nichž se střílelo, když vyjadřovali své zklamání nad výsledkem voleb. Přidružená suverenita Stanislav Reiniš Občas se nám vnucuje analogie mezi situací v Quebeku a na Slovensku. Menší část země se v obou případech snaží najít limit, který větší část země snese. Je však tato analogie dostatečná? Mýtus dobrého cara Dimitrij Běloševský Jedním z důvodů, proč kolem Jelcinova příletu do ČSFR panovaly jisté rozpaky, byla skutečnost, že informací o vnitropolitickém vývoji a rozdělení politických sil na sovětské politické scéně je navzdory reálným potřebám daného okamžiku méně, než bychom potřebovali. Nemáme co ztratit István Lékó Rozhovor s představitelem Demokratické strany Gramoz Pashko o volbách, nacionalismu a výhledech albánské opozice. Kolaps prezídia Teodor Marjanovič Krize jugoslávské federace vstoupila v minulém týdnu do své nepochybně nejintenzívnější fáze. Podle ústavou určeného pořadí měl ve středu 15.května stanout v čele prezídia Jugoslávie představitel Chorvatska, Stipe Mesič.
Civilizace
Paperback = papírové zázemí Bohuslav Blažek Knihtisk vyrval slovo Boží z rukou kléru, překlady Písma do národních jazyků znamenaly zásadní přelom ve vzdělanosti. Podobný skok přinesly i paperbacky.
Kultura
Trouby v Tróji Zdeněk Lukeš Několik vlastníků rodinných domků v Praze-Tróji dostalo 8.dubna t.r. dopis, jehož odesilatelem byl Dopravní podnik hl.m.Prahy, kombinát - Státní podnik Inženýrské služby MHD. Vernisáž Milena Sršňová Slavnostní vernisáž k akcím pořádaným u příležitosti stého výročí postavení budovy Národního muzea na Václavském náměstí a stého výročí České akademie věd a umění začala bez protokolárního uvítání vzácných hostí.
Domov
Týden v ČNR Darina Andělová Týdenní přehled dění v ČNR. Vyvarujme se ideologického myšlení Jan Macháček, Petr Janyška Česká národní rada se už nejméně půl roku zabývá problematikou státoprávního a územněsprávního uspořádání. Proběhla jednání v příslušných výborech, byla schválena i dvě pléna: 27.února a 26.dubna. Týden ve FS István Lékó Týdenní přehled dění ve FS. Všechen lid Moravy a Slezska Tomáš Kostelecký Ten, kdo by záležitosti Moravy sledoval pouze prostřednictvím masmédií, mohl by podlehnout představě, že v prostoru mezi Znojmem, Karvinou, Jihlavou a Uherským Brodem žije jednolitá pospolitost, že lidé v tomto prostoru mají shodné názory na státoprávní uspořádání a že jako jeden muž podporují své reprezentanty. Čekání na zákon Jaroslav Spurný Pokud budete hovořit s kterýmkoliv obvodním nebo okresním velitelem, uslyšíte stejné stesky - nedostatek peněz, lidí, techniky, neprofesionální výkon policistů.
Komentáře
Pro všechny příští diktatury Ivan Lamper, Bohuslav Blažek Tento týden má plénum federálního parlamentu projednávat návrh usnesení, které zásadně hodnotí léta předchozí totalitní vlády. Autorem textu je poslanec PAVEL BRATINKA (ODA). Adieu OF Jiří Kabele Bouřlivý rozpad Veřejnosti proti násilí zastínil poslední fázi štěpení Občanského fóra. Mezi nově vzniklé Občanské hnutí (OH) a Občanskou demokratickou stranu (ODS) se vklínily Občanská demokratická aliance a Klub angažovaných nestraníků (ODA-KAN). Primátorský tank Petr Placák Mnozí z nás, když se jim dostane nějakého úřadu, změní se z obecně soudných lidí ve spasitele země a národa nebo přinejmenším v odvěké demokraty - z obyčejných se stanou výjimeční lidé. Státoprávní schůzky Petr Brodský V poslední době probíhají intenzívní rozhovory o budoucím státoprávním uspořádání našeho státu. Na Hradě si podávají dveře představitelé obou národních rad i všech tří vlád.
Téma
Zahraniční kapitál Jan Macháček, Bohuslav Blažek Pokusili jsme se udělat si přehled o nejdůležitějších bariérách, které se stavějí do cesty zahraničnímu kapitálu, a tento labyrint si přehledně roztřídit podle druhů překážek. Obvykle jich ovšem bývá několik pohromadě.
Ekonomika
Podnikání a úplatky Jaroslav Spurný Jednou z nejzávažnějších překážek, se kterými se setkávají začínající podnikatelé, je shánění různých povolení a uzavírání smluv, s nimiž mají co činit úředníci státní správy. Aby žadatel dostal na smlouvu patřičné razítko, musí kromě ztraceného času a nervů někdy složit do rukou úředníků řádově až desetitisícové částky. Třeba tak, jak se to stalo v následujícím případě.
Rozhovory
„Hloupě jsem se domníval, že co je jasné mně, je jasné i ostatním.” Jan Macháček, Bohuslav Blažek Rozhovor s premiérem české vlády Petrem Pithartem.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte