Reklama
 
v19.jpg

1991/19

Koupit vydání
v18.jpg Vydání 6.–13. 5. 1991 v20.jpg Vydání 20.–27. 5. 1991
Téma
Dokud dýchám, doufám Jan Macháček, Zbyněk Petráček, Bohuslav Blažek, Tomáš Pěkný Pražané už dlouhá léta trpí schizofrenií. Ve svém městě jen bydlí, žijí však povětšinou jinde, a tam o vše pečují. Také dýchat chodí jinam. Jen málokterý z nich vnímá, že jeho město je lepkavé od špíny a vzduch už tu není vzduchem.
Domov
Teď už je mi hej Jaroslav Spurný Alois Rylich z Lán u Nymburku je jeden z mála soukromých zemědělců, který nepodlehl kolektivizaci. Dokázal udržet svůj statek a jedenáct hektarů půdy celých čtyřicet let komunistického systému Týden v ČNR Darina Andělová Týdenní přehled dění v ČNR. Proti soukromníkům stojí mafie Respekt Vystoupení ministra zemědělství B.Kubáta před poslanci ČNR, 7.5.1991.
Zahraničí
Volby pod Himálajem Oldo Bezunk Víkendové parlamentní volby v Nepálu sice nevynesly tuto zemi na první stránky světového tisku, přesto však budou mít podstatný význam pro celý indický subkontinent. Pokles americké prestiže Alžběta Hévrová Izraelský a americký tisk rozpačitě píší, že návštěvy amerického ministra zahraničních věcí Jamese Bakera na Blízkém východě nepřinesly téměř žádné výsledky. Národnostní válka a gastarbeitři Dimitrij Běloševský List Večerní Kyjev uvedl 30.dubna zprávu, která ještě více rozvířila beztak neklidné vody sovětského a především ukrajinského politického života. Krvavé události v Chorvatsku Teodor Marjanovič Ve čtvrtek 2.května v odpoledních hodinách došlo v chorvatské vesnici Borovo ke krvavé přestřelce, při níž bylo zabito dvanáct a zraněno jedenadvacet chorvatských policistů. Stávkové hnutí Dana Mazalová Bělorusko ještě v březnu vypadalo, že se v něm socialismus zastavil na věčné časy. Maďarská restituce István Lékó Po několikatýdenním jednání schválil 25.dubna maďarský parlament návrh zákona o restituci. Podle politiků i odborníků tento krok konečně vyřeší majetkové otázky a zároveň vzroste důvěra zahraničních investorů vůči Maďarsku.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Rozhovory
Glasnosť začala mlčením o Černobylu Jana Klusáková Rozhovor s ruskou básnířkou Nataljou Gorbaněvskou.
Kultura
Marin Sorescu - Chlap s klackem Petr Turek Je to podsaditý a silný chlap, má velkou hlavu a Prozatímní výbor ho ustanovil likvidátorem psů. "Proč?" ptali se někteří. "Žádný proč," odpovídal jim. Mělo se za to, že psi představují překážku pro rozvoj vesnice, že znemožňují, aby se ves dostala na úroveň města Craiova.
Civilizace
Oblomov by neměl rád marketing Bohuslav Blažek Úloha reklamy za tzv. socialismu stojí za zamyšlení. Vlastně se tím předstíralo, že stále ještě patříme do civilizace založené na obchodu. Přítel architekt před několika lety navrhl nábytek, který roste s dítětem.
Komentáře
Československá podpora Velké Sýrie Zbyněk Petráček Sýrie je naším největším dlužníkem. Z celkové sumy 5,4 miliardy dolarů pohledávek v zahraničí máme v Damašku dosud nedobytnou 1,1 miliardu. Státní smlouva Petr Brodský, Eva Koubová "Kde je řečeno, že státní smlouva může být chápána jen ve smyslu mezinárodně právním? Vždyť ani žádná norma mezinárodního práva ji závazně nedefinuje. My nejsme Češi Tomáš Staněk Neznám ani jeden všestranně podepřený důvod, proč by chystaná ústava ČR musela zakotvovat jakékoli změny státoprávního charakteru. Bolševismus bez pověr a iluzí Evžen Mrkva Dne 7.5. ve 21,50 hod. vysílala Čs.televize na 1.programu besedu na téma "debolševizace". Mimo jiné se jí zúčastnil i poslanec za KSČS Michal Kraus.
Ekonomika
Velkolepé rozkrádání Jaroslav Spurný, Jan Brabec Rozhovor s ředitelem regionálního odboru ministerstva zemědělství v Nymburku. V kováckých odborech chaos Eduard Janda 3.5.1991 rozhodli delegáti V.sjezdu největšího odborového svazu KOVO o ustavení samostatné Moravskoslezské republikové výkonné rady. Už tento název určuje její působnost do zatím neexistující samostatné Republiky moravskoslezské. Další obyčejná banka Benjamin Kuras Francouzi a Britové se dlouho handrkovali, zda má být Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj v Paříži nebo v Londýně.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte