Reklama
 
v18.jpg

1991/18

Koupit vydání
v17.jpg Vydání 29. 4. – 6. 5. 1991 v19.jpg Vydání 13.–20. 5. 1991
Zahraničí
Obyčejná komunistická provokace Zbyněk Petráček Dnešní Bulharsko žije podobnými problémy jako naše federace, s tím rozdílem, že rok a půl po pádu totality mají absolutní většinu v sofijském Národním shromáždění bývalí komunisté. SSSR Dimitrij Běloševský Dne 12.února 1991 podepsal svazový premiér V.Pavlov usnesení označené jako "Otázky činnosti korporace Experimentální tvůrčí centrum" (ETC). Severní Kavkaz Václav Černý Koncem dubna propukl násilný konflikt mezi příslušníky dvou národů severního Kavkazu - Osety a Inguši. Jeho příčiny je třeba hledat ve stalinské politice přesídlování celých národů, jejíž důsledky se nepodařilo odstranit dodnes. Jugoslávie Teodor Marjanovič Navzdory téměř pravidelným přestřelkám a výbuchům nespokojenosti se zdá, že kolotoč jugoslávských událostí běží jaksi naprázdno. Jugoslávské deníky nevěnují tankům na ulicích a teroristickým akcím více místa než větším dopravním nehodám. ČSFR - Německo Jan Šenkýř Tento týden probíhá v Bonnu druhé kolo oficiálních přípravných jednání o smlouvě mezi Československem a Německem. Tato smlouva bude mít nepochybně zásadní význam nejen pro naše vzájemné soužití, ale bude zřejmě i důležitým prvkem při začlenění Československa do budoucích celoevropských struktur. Kyvadlo se vrací Petr Janyška "Dnes nejsme moc pyšní na to, čemu se říká švédský model. Nefunguje, jak by měl, nedává, co sliboval, je příliš neefektivní a jedinci poskytuje malou možnost výběru," říká Hans Bergström, hlavní komentátor deníku Dagens Nyheter. Počátky trhu v bývalé NDR Emanuel Jelínek Je jisté, že přeměnit socialistické hospodářství na kvetoucí tržní ekonomiku je za několik měsíců od sjednocení i s dostatečným kapitálem z mnoha důvodů naprosto vyloučeno.
Domov
Chybí školní inspekce Milena Sršňová Občas se dozvídáme o školách, kde učitelé nebo rodiče nebo představitelé obce chtějí odvolat (podle jejich názoru neschopného) ředitele. Týden ve FS Milena Šindelářová Týdenní přehled dění ve FS. Veselice Petr Placák 1.máj - lásky čas, ale také starý dělnický svátek, který si přisvojili komunisté. Ani letos si nenechali tento den ujít a zorganizovali po celé republice svá shromáždění. Na jednom z nich - na koupališti Džbán v Praze 6 - jsem se byl podívat. Terorista s řádem Rudé hvězdy Jaroslav Spurný Vy jste náš kapitán, co přidal blankytu do křídel míru, zpíval v roce 1975 Josef Laufer ve slavné písni opěvující Pavla Minaříka, právě se navrátivšího ze SRN, kde pracoval jako agent I.správy Státní bezpečnosti (rozvědka). Rehabilitace Ladislav Obruča Před Krajským soudem v Liberci byla v březnu 1953 souzena tzv. "Protistátní skupina Vrbenský a spol." ze Semilska. Celkem 28 lidí bylo souzeno za "trestný čin velezrady", někteří z nich navíc ještě za činy kriminální, za činy, které nebyly objektivně prokázány, neboť odpůrci režimu měli být veřejnosti prezentováni jako obyčejní kriminálníci.
Civilizace
Lidská dimenze energetiky Bohuslav Blažek V hospodářství založeném na myšlence, že zdrojem hodnoty je lidská práce, se cena výrobku kalkuluje ne podle poptávky, ani podle konkurence, ale podle toho, kolik se do něj vložilo námahy. Nové Mlýny melou z posledního Irena Odložilová, Vladimír Sirotek Všechno má svůj počátek a svůj konec. Kde bude mít konec "podpálavský stavební netvor", úředně zvaný soustava novomlýnských nádrží, neví nikdo.
Ekonomika
Slušovický strach Ivan Lamper Vyšetřování machinací v DAK Slušovice pokračuje Černé sklady a.s.NIKA údajně klíčem k celému případu. Sedm slušovických družstevníků žádá vládu o pomoc Možno som optimista István Lékó Rozhovor s Jozefem Kučerákem.
Komentáře
Zápas o půdu Jaroslav Spurný Zákon o půdě je nesmírně důležitý. Jeho znění rozhodne, zda zůstane venkov nadále vlastnicky neurčen, jeho obyvatelé v podstatě zaměstnanci a tudíž levicově orientovaní proletáři, anebo zda se stanou vlastníky a podnikateli a budou se moci počítat ke středním vrstvám. Nejistá budoucnost slovenské konverze István Lékó Třicátého dubna zavítal Jiří Dientsbier na pozvání ředitelů dvou největších slovenských zbrojovek do Dubnice nad Váhom a do Martina. Utahování opasků Zdeněk Drábek Mnoho našich spoluobčanů nechápe současnou restriktivní ekonomickou politiku a ptá se, zda byla skutečně nutná. Poslanci a presumpce neviny Benjamin Kuras Mnozí občané a parlamentáři se stále ještě obávají, zda se FS přece jen nedopustilo něčeho nezákonného zveřejněním jmen poslanců, jímž se prokázala registrace ve spisech StB.
Rozhovory
Velká privatizace začíná Jan Macháček Rozhovor s ministrem pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR ing.Tomášem Ježkem.
Téma
Soud nad satanisty z Ruzyně Andrej Stankovič Okolnosti mne nutí znovu se vrátit k případu ruzyňské vraždy patnáctiletého učně V.Bačíka, o níž jsem psal v 38.čísle loňského ročníku Respektu. Po necelém půlroce proběhl ve dnech 26.-29.dubna 1991 soud s třemi mladistvými Bačíkovými spoluvězni, přímými pachateli vraždy.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte