Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

ČSFR - Německo

Tento týden probíhá v Bonnu druhé kolo oficiálních přípravných jednání o smlouvě mezi Československem a Německem. Tato smlouva bude mít nepochybně zásadní význam nejen pro naše vzájemné soužití, ale bude zřejmě i důležitým prvkem při začlenění Československa do budoucích celoevropských struktur.

Tento týden probíhá v Bonnu druhé kolo oficiálních přípravných jednání o smlouvě mezi Československem a Německem. Tato smlouva bude mít nepochybně zásadní význam nejen pro naše vzájemné soužití, ale bude zřejmě i důležitým prvkem při začlenění Československa do budoucích celoevropských struktur.

Význam vztahů s naším největším západním sousedem dokládají čilé diplomatické a politické kontakty mezi oběma stranami. V minulém roce se třikrát sešli jak prezidenti Václav Havel a Richard von Weizsäcker, tak předsedové vlád Marián Čalfa a Helmut Kohl. Mezi ministry zahraničí Jiřím Dienstbierem a Hansem-Dietrichem Genscherem vznikla dokonce určitá spolupráce v rámci procesu KBSE. Také ministr obrany Luboš Dobrovský při své první zahraniční cestě zamířil do Německa, kde se svým kolegou Gerhardem Stoltenbergem dojednal rozšíření kontaktů mezi Čs.armádou a bundeswehrem.

První kolo jednání o generální smlouvě s Německem proběhlo letos v únoru v Praze. Kromě formulací ve smyslu, že „v kontextu příprav smlouvy neexistují žádné zásadní rozpory“ a že „dosavadní výměna názorů je velmi konstruktivní a přihlíží ke specifikům vzájemných vztahů“, se zatím ke konkrétní problematice smlouvy nikdo nevyjádřil. V oficiálních prohlášeních se pouze konstatovalo, že smlouva má udělat definitivní čáru za minulostí a orientovat se hlavně na budoucnost. Ovšem právě minulost, která je pro mnoho lidí stále bolestivá, nám zanechala některé nevyřešené problémy, které by mohly být nepříjemnou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].