Reklama
 
v12.jpg

1991/12

Koupit vydání
v11.jpg Vydání 11.–18. 3. 1991 v13.jpg Vydání 25. 3. – 1. 4. 1991
Kultura
Akce Memorandum Martin Pluháček Na tiskové konferenci 1.3.91 oznámil zástupce MK ČR, že ministerstvo po vzájemné dohodě s p.Rogerem Shashouou poskytuje morální podporu 1.mezinárodnímu knižnímu veletrhu a Festivalu spisovatelů. Tajný výběr správného partnera Jiří Schmidt Jak probíhají již téměř roční kontakty zahraničních firem, jež mají zájem investovat v Praze, a pražského magistrátního úřadu? Kolik těch firem nebo společností vlastně je? Desítky, stovky, tisíce? Delikátní byznys Jiří Horský Jednou z klíčových otázek řízení rozvoje města je samozřejmě otázka investic. Konkrétně, při vědomí naší prázdné kapsy, investic zahraničních. Destalinizace nezávislé kultury Vít Kremlička Termín konkursu, jehož vítěz získá sklepní prostory pod bývalým Stalinovým pomníkem, se přibližuje. Obvodní úřad pro Prahu 7 čeká na vyhlášení zákona o majetku obcí, aby mohl rozhodnout o nejperspektivnějším zájemci. Magistrát si hlídá registr Jiří Schmidt O zveřejnění firem, jež mají zájem investovat v Praze, usiluje časopis Architekt již od léta loňského roku. Dodnes však magistrát mlčí a ostražitě si hlídá svůj registr informací se zahraničními nabídkami.
Zahraničí
Případ Ghassemlou Magdaléna Vovsová Dne 12.února 1991 vznesla paní Helena Krulichová-Ghassemlou žalobu na rakouský stát. Důvodem je zanedbání povinností ze strany rakouské policie při vyšetřování vraždy předního představitele íránských Kurdů, dr.Abdula Rahmana Ghassemlou. Centristické panoptikum Dana Mazalová Po Gorbačovově prohlášení o nutnosti vybudovat centristickou linii se na sovětské, ale spíš jen na moskevské politické scéně náhle vynořila nová organizace. Netrpělivost armády Teodor Marjanovič Přízrak občanské války, který již delší dobu hrozí Slovinsku, Chorvatsku a albánskému Kosovu, se v sobotu 8.března přesunul i nad Bělehrad. Bratislava 14. března Jan Macháček, Jan Brabec, Jiří Souček Je krátce po poledni. Na náměstí SNP v centru Bratislavy, kam je ohlášena manifestace k 52.výročí založení Slovenského štátu, se houfují první hloučky. Dělali bychom to jinak István Lékó Na přelomu února a března přijela do Prahy delegace maďarského Svazu mladých demokratů (FIDESZ). Čtyři zástupci této liberální opoziční strany zde navazovali kontakty s obdobnými proudy našeho politického spektra - jednali s poslanci Kroupou, Kinštem, Kučerou, Mandlerem a Burešovou. Politicky správný fašismus Frances Starn Americká média nedávno na okamžik odvrátila pozornost od Blízkého východu a začala bít na poplach proti náhle odhalenému vnitřnímu nepříteli - nové ideologii, ironicky označované jako "Political Correctness" (politická správnost). Termínem "politicky správný", převzatým původně z maoistické rétoriky, se v sedmdesátých letech označovalo bezduché, frázovité levičáctví. Zhruba od poloviny osmdesátých let se jím rozumí vyhraněný postoj k celé řadě volně propojených otázek od rasové a sexuální rovnoprávnosti přes ekologii a zahraniční politiku až po vztah k mimoevropským kulturám. Nekompromisní postoj Valerie Novodvorské Dana Mazalová Mnohá žena nevyjde na ulici bez klobouku nebo alespoň kabelky. Nezbytný doplněk představitelky nejradikálnější ruské opoziční organizace Demokratický svaz je jiný. Bez transparentu s nápisem "Gorbačov je fašista" jsem Valerii Novodvorskou ještě nepotkala.
Komentáře
Poslední vývoj Respekt "Slovenská rada VPN na svém zasedání 16.3.1991 zhodnotila vnitropolitickou situaci na Slovensku a její československé a mezinárodní souvislosti. Čekání na referendum Dimitrij Běloševský Rozpor mezi potřebami republik a ambicemi centra se projevuje v konfliktu mezi prezidentem SSSR M.Gorbačovem a předsedou NS RSFSR B.Jelcinem. Poněkud předčasná euforie Zbyněk Petráček Po překvapivě rychlém vítězství na iráckém bojišti pokračují Spojené státy v ofenzívě na poli diplomacie. Růžové brýle dosavadního úspěchu však zkreslují rizika, která se mohou projevit až v budoucnu. Ano nebo ne Jiří Kabele Slovensku a s ním i celému státu hrozí marasmus nátlakových akcí hlučných menšin a úpadku autority demokratických institucí. Staré štruktúry v nových šatách Milan J. Žitný Od 17.novembra 1989 dodnes sa v politickom živote Slovenska dá na základe predbežnej analýzy vystopovať určitá línia, ktorá už dostatočne zreteľne ukazuje, k akému cieľu Slovensko mieri.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte