Reklama
 
v13.jpg

1991/13

Koupit vydání
v12.jpg Vydání 18.–25. 3. 1991 v14.jpg Vydání 8.–15. 4. 1991
Kultura
Nedoporučuje se... Milena Sršňová Novela zákona o památkách se oproti očekávání stala pro ministerstvo kultury ČR vážným problémem. Byla předmětem konfliktů, osobních střetů a vzedmutých vášní. Její poslední verzi považovaly ministerstvo kultury, vědecká rada pro památkovou péči i značná část památkářů v terénu za vyhovující kompromis.
Zahraničí
Pryč s kosmopolity Igor Urmancev Rozhovor s Dmitrijem D.Vasiljevem, „vůdcem lidové vlastenecké fronty Pamjať.” Předvolební Albánie Pavel Hradečný Pro obyvatele Albánie představuje nadcházející neděle den zcela ojedinělého významu. Po prvé za celé období totality - a vlastně teprve po druhé v celé dosavadní historii Albánie - mají volby do nejvyššího zastupitelského orgánu, Lidového shromáždění, proběhnout v podmínkách politického pluralismu. Problematické vítězství Dimitrij Běloševský Třebaže oficiální výsledky všesvazového referenda budou známy teprve v posledních dnech března, lze již nyní vyslovit některé závěry. Nejde nám o odplatu Zbyněk Petráček Minulý týden navštívili Prahu dva přední představitelé kubánského exilu: Carlos Alberto Montaner je předseda a Juan Suárez Rivas místopředseda Kubánského liberálního svazu. Dohoda středu jako křesťanskodemokratická strana Piotr Skwieczinski Bratři Kaczynští jsou dvojčata. Lze je rozeznat jenom podle vousů: Lech má knír, Jaroslaw ne. Je jim něco přes čtyřicet let. Oba jsou velmi inteligentní.
Ekonomika
Katastrofální sever Čech Jan Sajdl "Z hodiny na hodinu se tu najednou objeví neprostupná mlha, stále častěji hynou drobná zvířata na balkonech domů a už vůbec nikoho nepřekvapí automobil, který v některých okresech ohlašuje zákaz vycházení kvůli špatným rozptylovým podmínkám." Škoda Plzeň Vladislav Krásný Boleslavská Škodovka má již v zásadě vystaráno. Mnoho problémů sice zůstává, ale po dlouho připravované svatbě s VW se zřejmě dokáže vypořádat s kvalitou, odbytem i dodavateli a hlavně se svou budoucností. Výměnný obchod Respekt Nedávno se jak P.Pithart, tak V.Mečiar vrátili z návštěvy SSSR. Jejich zprávy o výsledcích cesty byly velmi optimistické, slovenský premiér hovořil dokonce o záchraně 100.000 pracujících od nezaměstnanosti. Týden v ČNR Darina Andělová Týdenní přehled dění v ČNR.
Téma
Slovensko ve varu Jaroslav Spurný, Jan Brabec Útok davu na prezidenta Václava Havla, volání "ty svinský Žid, ťahaj do Prahy", vyslovily celou tragiku zápasu o sebeurčení Slovenska. Nad společným státem Čechů a Slováků se stahují mraky. Nemusí je rozehnat ani referendum.
Rozhovory
Federace jako nadstavba Jan Macháček O vztahu kompetencí a transformace ekonomiky s náměstkem federálního ministra financí Ing. IVANEM KOČÁRNÍKEM, CSc.
Komentáře
Česko-slovenská nemoc mlčení Ivan Lamper "Koľko vážite, pán kolega?" zeptal se 5.3.1991 na zasedání Slovenské národní rady premiér Mečiar jistého člena vládního týmu a současně aktivisty VPN."80 kg, pán predseda.""Aha, tak to ste pre mňa osemdesaťkilové hovno." Bezpečnost státu Petr Janyška "Naše země se nebezpečně propadají do určitého... bezpečnostního vakua. Bez příslušných vnějších vazeb je ohroženo samo bytí našich mladých demokracií," apeloval ve čtvrtek 21.března v bruselském sídle NATO před plejádou evropských ministrů zahraničí prezident ČSFR Havel. Federální model Martin Weiss Mluví se o fungujícím modelu federace. Jeho minimální technické předpoklady přehledně popsal například Karel Kühnl v prvním letošním čísle Přítomnosti: společná hlava státu, společná zahraniční politika, společná armáda a obrana, společná měna, zahrnující i zásady fiskální, hospodářské a soutěžní politiky, a společný daňový systém.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Domov
Jaderné hlavice pod Bezdězem Jan Brabec Hluboko v lesích u Bělé pod Bezdězem, v bývalé rekreační oblasti, leží vojenský prostor Jazová. Plot, přísný zákaz vstupu a cedulky s nápisem "Stůj, střílí se" opředly bývalé město tajemnými legendami - právě zde měla mít sovětská armáda ukryty jaderné zbraně.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte