Reklama
 
v14.jpg

1991/14

Koupit vydání
v13.jpg Vydání 25. 3. – 1. 4. 1991 v15.jpg Vydání 15.–22. 4. 1991
Civilizace
Nezájem Pavel Mandys Je příznačné, že na sféru životního prostředí upozorní spíš odvolání ministra než katastrofální důsledky inverze v severních Čechách.
Zahraničí
Strategický argument Alžběta Hévrová Poválečná selanka v Izraeli není docela bez kazu: stále jsme na Blízkém východě. Život jde dál, ale nové uspořádání (New Order), pax americana, na obzoru není. Z izraelského pohledu se jeví chování Bílého domu, respektive Pentagonu, jako příliš rozporné. Volby podle očekávání Pavel Hradečný V neděli 31.března proběhly v Albánii první pluralitní volby od roku 1923 a o týden později jejich částečná repríza v těch místech, v nichž se žádnému ze zástupců 12 soupeřících stran, organizací či hnutí nepodařilo získat nadpoloviční většinu hlasů. Kremelské bojiště Dimitrij Běloševský Od samého počátku sjezdu ruského parlamentu bylo jasné, že půjde o nelítostný souboj. Jedním z hmatatelných důkazů se stala i tajná instrukce pro činnost skupiny Komunisté Ruska. Genocida iráckých Kurdů Jáchym Topol Po porážce zatím posledního povstání iráckých Kurdů rozpoutal Saddám Husajn nevídaný teror. Zoufalá partyzánská válka v horách severního Iráku, kterou vedou Kurdové proti tyranii Bagdádu už od roku 1961, se po vítězství spojenců v Zálivu změnila v osvobozovací boj s celkem reálnou šancí na vítězství. Japonsko - SSSR Dimitrij Běloševský, Mojmír Šlachta Minulý týden se mohli čtenáři sovětského denního tisku dozvědět, že SSSR zamýšlí prodat Japonsku čtyři sporné Kurilské ostrovy. Tváří v tvář Západu Benjamin Kuras Hodně se v poslední době psalo o americkém seržantovi Noldeovi od první tankové divize, který se svou četou střeží jeden z hlavních průjezdů z iráckého vnitrozemí do Američany obsazené zóny při hranici s Kuvajtem.
Domov
Trojfederace Jan Brabec Morava a Slezsko se hlásí o svá práva. Jak si jejich obyvatelé představují své místo v budoucím státě? Usilují o samostatnou zemi, o část trojfederace? Nakolik se požadavky demonstrantů kryjí s názorem většiny? Nejde jen o 22 % Milena Sršňová Ve všech sdělovacích prostředcích se v uplynulých 10 dnech zpochybňovalo usnesení vlády o tom, že daň z obratu periodického tisku nebude snížena. Sociální demokracie v parlamentu Ivan Lamper Šest poslanců volených loni na kandidátce OF přestoupilo koncem března k sociální demokracii, čímž tato strana rázem a bez voličů získala relativně silné parlamentní zastoupení. Slovensko sa musí stať samosprávnym celkom Peter Stoličný Rozhovor s predsedom SNR Františkom Mikloškom. Spravedlnost počká Jaroslav Spurný Fakt, že se příslušníci bývalé Státní bezpečnosti dopouštěli během výkonu svého povolání řady trestných činů, není žádnou novinkou. Šlo především o překračování pravomocí při výsleších, protiprávní zadržování a někdy dokonce bití zadržených. Slušovická síť Ivan Lamper "Bývalý pracovník StB, dnes zaměstnanec policie, vydírá Františka Čubu a žádá milión dolarů." Tuto senzační informaci pustila 26.3.1991 do světa zlínská dopisovatelka Mladé fronty dnes Dagmar Oplatková. Týden v ČNR Darina Andělová Týdenní přehled dění v ČNR.
Rozhovory
Válku vyhrála technika Jan Macháček, Jan Brabec Rozhovor s leteckým mechanikem americké armády, účastníkem války v Zálivu.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Kultura
Památková péče Pavel Kroupa Hlavním smyslem památkové péče je uchovat a zhodnotit umělecký odkaz minulosti. Vznik oboru lze v historických zemích českých položit do konce 19.století, kdy se začal formovat jako uvědomělá společenská disciplina v rámci tehdejšího Rakousko-Uherska.
Komentáře
Světlo na konci tunelu Jiří Kabele Zhroucení, zánik, rozpad, bankrot - tato slova v nás vzbuzují hrůzu. V našem podvědomí jsou spojena se zmarem a nicotou. Rozpad socialistického režimu většina z nás asi přivítala. Budúcnosť Slovenska sa láme Gorazd Chrúst Slovensko - marec 1991. Tak nazvali svoju "sociologickú momentku" pracovníci Ústavu pre sociálnu analýzu Univerzity Komenského (ÚSAUK). Vláda, odbory a mzdy Jaroslav Spurný Ve středu 3.dubna se sešla k jednání na zámku v Kolodějích nebývale reprezentativní sestava: federální vláda, zástupci republikových vlád, konfederace odborových svazů, Českomoravské a Slovenské odborové komory. Před informacemi jsme si rovni Petr Janyška Občan dnes svobodně kritizuje prezidenta a ministry, jakmile však stojí před úředníkem obecního úřadu, stavebního družstva či telefonní správy, cítí se obvykle stále malý a bezmocný jako zastara.
Téma
Moravská otázka v ČNR Martin Weiss V programovém prohlášení české vlády byla otázka státoprávního uspořádání jasně deklarována jako zásadní úkol. Vláda jmenovala pro její řešení třicetičlennou komisi.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte