Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
v14.jpg

1991/14

Koupit vydání
v13.jpg Vydání 25. 3. – 1. 4. 1991 v15.jpg Vydání 15.–22. 4. 1991
Civilizace
Nezájem Pavel Mandys Je příznačné, že na sféru životního prostředí upozorní spíš odvolání ministra než katastrofální důsledky inverze v severních Čechách.
Zahraničí
Strategický argument Alžběta Hévrová Poválečná selanka v Izraeli není docela bez kazu: stále jsme na Blízkém východě. Život jde dál, ale nové uspořádání (New Order), pax americana, na obzoru není. Z izraelského pohledu se jeví chování Bílého domu, respektive Pentagonu, jako příliš rozporné. Volby podle očekávání Pavel Hradečný V neděli 31.března proběhly v Albánii první pluralitní volby od roku 1923 a o týden později jejich částečná repríza v těch místech, v nichž se žádnému ze zástupců 12 soupeřících stran, organizací či hnutí nepodařilo získat nadpoloviční většinu hlasů. Kremelské bojiště Dimitrij Běloševský Od samého počátku sjezdu ruského parlamentu bylo jasné, že půjde o nelítostný souboj. Jedním z hmatatelných důkazů se stala i tajná instrukce pro činnost skupiny Komunisté Ruska. Genocida iráckých Kurdů Jáchym Topol Po porážce zatím posledního povstání iráckých Kurdů rozpoutal Saddám Husajn nevídaný teror. Zoufalá partyzánská válka v horách severního Iráku, kterou vedou Kurdové proti tyranii Bagdádu už od roku 1961, se po vítězství spojenců v Zálivu změnila v osvobozovací boj s celkem reálnou šancí na vítězství. Japonsko - SSSR Dimitrij Běloševský, Mojmír Šlachta Minulý týden se mohli čtenáři sovětského denního tisku dozvědět, že SSSR zamýšlí prodat Japonsku čtyři sporné Kurilské ostrovy. Tváří v tvář Západu Benjamin Kuras Hodně se v poslední době psalo o americkém seržantovi Noldeovi od první tankové divize, který se svou četou střeží jeden z hlavních průjezdů z iráckého vnitrozemí do Američany obsazené zóny při hranici s Kuvajtem.
Domov
Trojfederace Jan Brabec Morava a Slezsko se hlásí o svá práva. Jak si jejich obyvatelé představují své místo v budoucím státě? Usilují o samostatnou zemi, o část trojfederace? Nakolik se požadavky demonstrantů kryjí s názorem většiny? Nejde jen o 22 % Milena Sršňová Ve všech sdělovacích prostředcích se v uplynulých 10 dnech zpochybňovalo usnesení vlády o tom, že daň z obratu periodického tisku nebude snížena. Sociální demokracie v parlamentu Ivan Lamper Šest poslanců volených loni na kandidátce OF přestoupilo koncem března k sociální demokracii, čímž tato strana rázem a bez voličů získala relativně silné parlamentní zastoupení. Slovensko sa musí stať samosprávnym celkom Peter Stoličný Rozhovor s predsedom SNR Františkom Mikloškom. Spravedlnost počká Jaroslav Spurný Fakt, že se příslušníci bývalé Státní bezpečnosti dopouštěli během výkonu svého povolání řady trestných činů, není žádnou novinkou. Šlo především o překračování pravomocí při výsleších, protiprávní zadržování a někdy dokonce bití zadržených. Slušovická síť Ivan Lamper "Bývalý pracovník StB, dnes zaměstnanec policie, vydírá Františka Čubu a žádá milión dolarů." Tuto senzační informaci pustila 26.3.1991 do světa zlínská dopisovatelka Mladé fronty dnes Dagmar Oplatková. Týden v ČNR Darina Andělová Týdenní přehled dění v ČNR.
Rozhovor
Válku vyhrála technika Jan Macháček, Jan Brabec Rozhovor s leteckým mechanikem americké armády, účastníkem války v Zálivu.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Komentáře
Světlo na konci tunelu Jiří Kabele Zhroucení, zánik, rozpad, bankrot - tato slova v nás vzbuzují hrůzu. V našem podvědomí jsou spojena se zmarem a nicotou. Rozpad socialistického režimu většina z nás asi přivítala. Budúcnosť Slovenska sa láme Gorazd Chrúst Slovensko - marec 1991. Tak nazvali svoju "sociologickú momentku" pracovníci Ústavu pre sociálnu analýzu Univerzity Komenského (ÚSAUK). Vláda, odbory a mzdy Jaroslav Spurný Ve středu 3.dubna se sešla k jednání na zámku v Kolodějích nebývale reprezentativní sestava: federální vláda, zástupci republikových vlád, konfederace odborových svazů, Českomoravské a Slovenské odborové komory. Před informacemi jsme si rovni Petr Janyška Občan dnes svobodně kritizuje prezidenta a ministry, jakmile však stojí před úředníkem obecního úřadu, stavebního družstva či telefonní správy, cítí se obvykle stále malý a bezmocný jako zastara.
Téma
Moravská otázka v ČNR Martin Weiss V programovém prohlášení české vlády byla otázka státoprávního uspořádání jasně deklarována jako zásadní úkol. Vláda jmenovala pro její řešení třicetičlennou komisi.
Kultura
Památková péče Pavel Kroupa Hlavním smyslem památkové péče je uchovat a zhodnotit umělecký odkaz minulosti. Vznik oboru lze v historických zemích českých položit do konce 19.století, kdy se začal formovat jako uvědomělá společenská disciplina v rámci tehdejšího Rakousko-Uherska.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte