Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Moravská otázka v ČNR

V programovém prohlášení české vlády byla otázka státoprávního uspořádání jasně deklarována jako zásadní úkol. Vláda jmenovala pro její řešení třicetičlennou komisi.

V programovém prohlášení české vlády byla otázka státoprávního uspořádání jasně deklarována jako zásadní úkol. Vláda jmenovala pro její řešení třicetičlennou komisi. Její sestava byla spíš reprezentativní než odborná, předsedal jí osobně premiér Pithart. Výsledek práce této komise měl být podkladem pro rozhodnutí ČNR. Komise vyprodukovala čtyřstránkový elaborát, v němž vágně popisuje čtyři varianty: zemskou, oblastní, kombinovanou a spolkovou. Navíc jej národní radě nikdy řádně nepředložila. Poslanci, kteří měli o věc zájem, si jej sehnali sami.

Počátkem letošního roku pak došlo k památnému zasedání ČNR, které mělo o státoprávním uspořádání rozhodnout. Klub OF na poslední chvíli zaujal a v plénu prosadil stanovisko, že s podklady této kvality nelze hlasovat. Poslanci HSD-SMS na to reagovali rozhořčeným odchodem ze sálu.

Nelze volit mezi prázdnými pojmy

Skandál dozníval na následující plenární schůzi 27.února. Nad rámec emocionálních výzev a útoků vybočil jako jeden z mála poslanec Andrej Gjurič (OF-ODS), který konstatoval, že díky přístupu vlády je jednání po půl roce vlastně na začátku. „Problém tak zásadního rázu nelze řešit pokusem a omylem, na základě emocí nebo zbožných přání, ani na základě úvah a esejů… Musíme rozhodovat jen na základě jasných souvislostí, konsekvencí a dat. Jak vidím, budeme to muset asi udělat sami… Vláda nám mnoho nepomohla, tak nám k tomu dopomáhej Bůh.“

Byla ustavena nová, smíšená poslanecká a vládní…

v14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte