Reklama
 
v11.jpg

1991/11

Koupit vydání
v10.jpg Vydání 4.–11. 3. 1991 v12.jpg Vydání 18.–25. 3. 1991
Zahraničí
Estonsko pro nezávislost Pavel Štoll Podobně jako v Lotyšsku, také v Estonsku se hlasování o nezávislosti zúčastnila v roli zahraničních pozorovatelů delegace našeho Federálního shromáždění. Tma nad Kuvajtem Benjamin Kuras Podle nyní už více méně spolehlivých odhadů to vypadá následovně. Spojenecké ztráty: asi 120 mrtvých (někteří zahynuli nedopatřením při palbě z vlastní strany), pět či šest set raněných, několik desítek zajatých. Místo určení: Tel Aviv Ivan Lamper Během roku 1990 se do Izraele přistěhovalo cca 180.000 Židů ze Sovětského svazu, z toho jen za prosinec 34.000. Lotyšsko - anketa a referendum Pavel Štoll Právě začíná zasedání Nejvyšší rady, na kterém mají být potvrzeny výsledky ankety, při níž obyvatelé Lotyšska odpovídali na otázku: "Jste pro demokratickou a nezávislou Lotyšskou republiku?" Šance na liberální koalici István Lékó S Bálintem Magyarem, představitelem Svazu svobodných demokratů, o odhodlání maďarské liberální opozice vytvořit vládu Mír za území Alžběta Hévrová Generální zkouška - tak nazvala izraelská masmédia čtvrteční jednodenní návštěvu zahraničních ministrů Lucemburska, Holandska a Itálie, kteří přijeli, aby se jménem Evropského společenství po vítězné válce v Perském zálivu rozhodli, jednali a případně rozdávali rozumy. Pakracký incident Teodor Marjanovič Problém chorvatských Srbů se opět zdramatizoval. Situace se vyhrotila v severní oblasti Chorvatska, v obci Pakrac a jejím okolí, kde Srbové tvoří zhruba třetinu obyvatelstva. Nová politická strana Piotr Skwieczinski Minulý víkend, 2. a 3.března, se ve Varšavě konal zakládající sjezd Dohody středu jakožto nové strany. Jestliže od svého založení na jaře 1990 byla konglomerátem mnoha sil a jednotlivců, seskupených kolem Lecha Walesy jako prezidentského kandidáta, stává se od nynějška regulérní stranou.
Kultura
Škola mezi životem a smrtí Alena Hromádková Zkompromitovaní zůstávají. K čemu nové vysoké školy. Ministr. Poradci. Reforma. Dotace... a skromný výběr mladších prozaiků Jiří Hanák Na 1.pařížském mezinárodním knižním veletrhu (14.-17.února) byly také čtyři stánky s československou účastí. Ať tomu chtěl čert nebo Pánbu, byly jakýmsi symbolem čtyř vydavatelských přístupů.
Civilizace
Truchlivé osudy jednoho jazyka Bohuslav Blažek Ruština, donedávna chléb vezdejší našich školáků. Její místo zaujaly doposud zapuzované popelky angličtina, němčina a francouzština. Jakou jsme vlastně učinili s tímto jazykem zkušenost za ty milióny vyučovacích hodin? Self-image a co s ní (III.) Benjamin Kuras Všechny ze tří hlavních psychologických a psychoterapeutických škol, jimiž se v této sérii zabýváme, se vyznačují notnou dávkou humoru, místy až srandy.
Komentáře
Konec supervelmoci Zdeněk Vašíček Operace "Pouštní bouře" vyčistila tak trochu oblohu, leccos je vidět jasněji. Sovětský svaz se díky ní definitivně zařadil mezi regionální velmoci. Součet jeho regionálních mocí, jakkoli silných, už netvoří světovou supervelmoc. Sám se sice za ni ještě považuje, ale rozhodující je, že ostatní už to vidí jinak. Gorbačov Jelcin Dimitrij Běloševský Pohled na křeče sovětské ekonomiky, na národnostní konflikty a rapidně rostoucí kriminalitu může vzbudit dojem, že ti, kdo jsou dosud u moci, jsou pouze šachovými figurkami. Komunistickým pučom za samostatné Slovensko Milan J. Žitný Po historickom vystúpení Milana Kňažka 3.marca v Slovenskej televízii sa na Slovensku rozkrútil kolotoč udalostí. Latentný proces zmeny štátnej moci prešiel do druhej fázy vývoja zviditeľnením politických postojov a naznačením cieľov premiéra Mečiara. Odpovědný protivník a partner Jiří Kabele Demokratická pravice slaví úspěchy v parlamentě. I rozštěpení Občanského fóra při zběžném pohledu nahrává Občanské demokratické straně. Politické síly nalevo totiž ponechává ve vnitřních rozporech, neschopné se sjednotit na myšlenkově sevřeném programu.
Domov
Pogrom v Klatovech Jáchym Topol 23.února byl klatovský občan Emil Bendík zbit tak surově, že o dva dny později na následky svých zranění zemřel. Jeho smrtí prozatím vyvrcholila celá řada násilností páchaných skupinou osob, z nichž je teprve asi polovina ve vazbě. Příliš přesná hranice mezi dobrem a zlem Bohuslav Blažek Ve 2.čísle Přítomnosti se Jan Hloušek ve dvou krátkých statích zastal Saddáma Husajna ve jménu dialektiky. "Troufám si dokonce říci, že se projevila jistá euforie z toho, že jsme konečně jednou na správné straně. Fatální zpoždění Martin Weiss Nově zvolení starostové by rádi ukázali, že jsou lepší než komunisté, ale s nástroji, které zatím mají, to jde těžko. Nejen proto, že peněz je málo a skončily časy líbivé politiky, kdy centrum dovolilo překračování rozpočtů národních výborů až o desítky procent.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Téma
Milovice - strategický bod Jan Brabec Vojenský výcvikový prostor Mladá u Milovic se nachází asi 40 km od Prahy v okrese Mladá Boleslav. Má rozlohu 5.927 ha. Jsou zde rozmístěny objekty kasáren ženijních a spojařských útvarů, radiokomunikačních ústředen a motostřeleckého pluku s řadou podzemních skladů pohonných hmot, muničních skladů a bunkrů.
Rozhovory
Sudety Jan Šenkýř Sdělovacími prostředky se v poslední době několikrát mihla problematika majetku sudetských Němců. Federální ministerstvo zahraničních věcí se prostřednictvím ing.Václava Jandury a ing.Václava Rožbouda vyjádřilo v rozhovoru pro Hospodářské noviny (16.10.90), že ČSFR je na důkaz dobré vůle ochotno jednat o sudetoněmeckém majetku, avšak pouze pod vládním zastřešením.
Diskuse
Co s bohatstvím státu Benjamin Kuras, Vojta Levin Diskuse k článku Británie v krizi z Respektu č. 1/1991.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte