Reklama
 
v10.jpg

1991/10

Koupit vydání
v09.jpg Vydání 25. 2. – 4. 3. 1991 v11.jpg Vydání 11.–18. 3. 1991
Civilizace
Self-image a co s ní (II.) Benjamin Kuras Podvědomá mysl je mnohem mocnější nástroj tvoření než mysl vědomá. Je bezpečnější a spolehlivější přijímač informací, které chceme druhým sdělit. Věda na prodej Jaroslav Šonka Analýz situace vědy bylo již dost, aby pochopil ten, kdo se nad ní zamyslel. Pokud mohu pozorovat, zamyslel se málokdo. Má však vůbec někdo v dnešním Československu "anténu" na analýzy z této oblasti? Snad zapůsobí více šok z důsledků. Nemusíme na ně čekat: už jsou tady.
Zahraničí
Sázka na špatného koně Benjamin Kuras "Budeme Saddáma stíhat, dokud ho neodděláme," slibovali kuvajtští a saúdští vojáci v televizních záběrech z pozemní bitvy, při níž se během prvních dvanácti hodin ocitli 30 kilometrů hluboko na kuvajtském území. Německo a Perský záliv David Kopelent "Přes všechny mírové fráze o diplomatickém úsilí zahájily agresívní USA válku. Statisíce nevinných bylo a bude zabito jen pro zájmy imperialistů." Takto začíná tištěný leták, který rozdávali na náměstí v Bonnu příznivci mírových iniciativ. Návrat k realitě Tomáš Kulka V průběhu války vysílala izraelská televize bez přestávky čtyřiadvacet hodin denně. Hodně lidí mělo problémy se spánkem, zvláště po útocích iráckých scudů. Německé zbraně pro Bagdád David Kopelent Koncem minulého týdne projednával německý Bundesrat návrh zákona o postihu za nedovolený vývoz zbraní. Návrh vypracovalo ministerstvo hospodářství, ale širší iniciativa vychází ze Spojených států, které se pokoušejí vytvořit celosvětový systém bezpečnostních záruk. Kuba stále neoblomná Miroslav Gregorovič Třicet dva let je bez podstatnějších změn na Kubě u moci skupina lidí, která uskutečnila revoluci proti Batistově diktatuře, ale nebyla schopna za tu dobu uspořádat ani řádné volby. Rozbití monopolu Petr Janyška "Tohle je největší privatizace monopolu ve střední Evropě, a máme na to jen pár měsíců," říká polský novinář Andrzej Grajewski, od loňska tajemník Komise pro likvidaci koncernu RSW - Prasa, Ksiazka, Ruch. "IG Farben byl třeba menší koncern a likviduje se dodnes," dodává. Arménie Luboš Palata Arménie je dnes v kritické hospodářské situaci. Největší podnik země, chemický kombinát Nairit, již čtvrtý měsíc nepracuje. Tentokrát však ne kvůli nějaké blokádě, ale z rozhodnutí nebo spíše díky nerozhodnosti arménské vlády a parlamentu.
Kultura
Lamento Marek Kopelent Při pohledu na množství vydávaných literárních děl, která patřila mezi zakázaná, si s hořkým úsměvem uvědomíme, že i těch hudebních, jež u nás nemohla zaznít, je několik desítek a před veřejností se hned tak neobjeví. Travestie Jan Foll Travestie znamená podle encyklopedického slovníku "umělecké dílo humorného nebo satirického rázu, zpracovává vážné nebo vznešené téma zlehčujícím až karikujícím stylem".
Domov
Prezidentův spojenec Bohuslav Blažek Poslední velkou obětinu na oltář mýtu o svaté pravdě z centra lží přinesly Lidové noviny 23.února. Rozhovor Jany Šmídové a Jaroslava Veise s Jaromírem Sedlákem stojí za to si podrobněji rozebrat. Armáda sovětského typu Zdeněk Vašíček Tenhle žert se staré dámě známé jménem Historie povedl. Bezmála padesát let se v Evropě připravovaly k možnému střetu armády Východu a Západu. Armáda není destabilizovaná Jaroslav Spurný Rozhovor s náčelníkem generálního štábu generálporučíkem ing. Antonem Slimákem. Peníze nebo život Jiří Kabele I když se všichni snadno shodneme na tom, že hodnota života je nevyčíslitelná, jsou situace, kdy se život penězi poměřuje. Nemusíte být ani přepadeni, stačí, když se ocitnete ve zdravotnickém zařízení.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Ekonomika
Uhlí, zdraví, nezaměstnanost Jan Macháček Na důl František přicházíme krátce před odpolední směnou. Z autobusů, které přijíždějí z pošmourné krajiny, vystupují horníci a pomalu se sunou směrem k vrátnici. Komplexu šedivých budov vévodí nevzhledný béžový hranol, který zakrývá těžní věž. Mafia Brno a.s. Bohuslav Blažek Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o dlouho a pečlivě připravovaný postup bývalých funkcionářů a jejich přátel k moci, a to jak ve vedení akciových společností se zahraniční účastí, tak v hnutí za co největší Moravu. Prostor pro radikální systémovou změnu Jaroslav Jurečka Na otázku, jak bychom měli postupovat při privatizaci, odpověděl na jednom semináři pan Reynolds z britského Know-how Fundu anglickou anekdotou: "Na jisté ulici města A se ptá jeden muž druhého, jak se nejlépe dostane do místa B. Byrokratická metastáze Vladislav Krásný Mnohokrát v životě jsem se účastnil řešení různých konfliktů a sporů: o pravomoc, podřízenost, organizaci i ekonomickou spravedlnost.
Komentáře
Pistole pro (krále) Husajna Zbyněk Petráček Nestává se každý den, aby byla ve světě zadržena zásilka československých zbraní, navíc určená do oblasti válečného konfliktu. Minulý týden, ještě před zastavením palby na iráckém bojišti, byl v brémském přístavu odhalen vagón s československými pistolemi pro Jordánsko. Občanské hnutí Petr Janyška Občanské fórum už neexistuje. Rozvod si odhlasovali jeho delegáti z celé republiky a nemá cenu se dohadovat, zda je to škoda nebo ne, zda to bylo předčasné či zbytečné. Prostě je to fakt, z kterého je třeba v dalším politickém uvažování vyjít jako z pevného, nezměnitelného bodu. Občanská strana Martin Weiss Večer po skončení posledního, rozlučkového sněmu OF se obě křídla sešla samostatně: strana v Lucerně, hnutí v Ypsilonce. Boj o moc na sneme VPN Milan J. Žitný "Chceme budovať Slovenskú republiku ako suverénny štát, štát založený na demokracii, sociálnej spravodlivosti a na platnosti zákonov. Gorbačov proti demokratům Dimitrij Běloševský Gorbačovova schopnost registrovat a trestat urážky je, zdá se, ryze selektivní. Dopouští-li se vážných insinuací vůči prezidentovi generál Makašov či ještě výrazněji plukovník Alksnis, mlčí Gorbačov jako ryba.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte