Reklama
 
v09.jpg

1991/9

Koupit vydání
v08.jpg Vydání 18.–25. 2. 1991 v10.jpg Vydání 4.–11. 3. 1991
Civilizace
Konference o zločinu Milena Šindelářová „Lidstvo nepoznalo v celých svých duchovních dějinách nenávistnější a ve svých důsledcích krvavější ideologie než ty, jejichž základem byly rasová nebo třídní nenávist.” Self-image a co s ní Benjamin Kuras To, jak o sobě člověk smýšlí - jakou má self-image - vytváří v jeho životě výsledky, které se jeho self-image podobají a které jej v ní utvrzují.
Kultura
Divadlo Milena Sršňová Před listopadem 1989 bylo divadlo nepochybně nejradikálnější a nejautentičtější oblastí naší režimní kultury.
Zahraničí
Somálsko Jiří Souček Somálsko leží na severovýchodě Afriky, v takzvaném "africkém rohu". Ten vybíhá do Indického oceánu, a vytváří tak Adenský záliv, vstupní bránu do Rudého moře. Televizní stratégové J. Růžička Válka v Perském zálivu trvá již déle než měsíc. Po celou tu dobu ji sleduje prostřednictvím hlasatelů a komentátorů také naše televize. Třístranný summit István Lékó V pátek 15.února se v maďarském Visegrádu konala maďarsko-československo-polská vrcholná schůzka. Účastníci si chtěli vyjasnit šance na vytvoření systému nových vztahů. Nový základ vztahů István Lékó Rozhovor s maďarským ministrem zahraničí. Svatá válka nebude Benjamin Kuras Konečně se přiznalo, že spojenecké ztráty jsou větší, než se dosud uvádělo: z těch asi dvaceti tisíc britských a amerických vojaček, které tvoří součást spojeneckých jednotek, průměrně tři denně otěhotní a jsou šupem posílány domů. Perspektivy Iráku Gorm Rye Olsen Odstranění Saddáma Husajna a zničení útočného potenciálu Iráku předpokládá krvavou pozemní válku. Jiné řešení sice nelze zcela vyloučit, ale je nanejvýš nepravděpodobné. Podle scénáře pozemních bojů budou spojenci postupovat přes jižní Irák směrem na Bagdád. Evropa mezi diktaturou a prosperitou Petr Janyška Rozhovor s šéfredaktorem francouzského deníku Le Monde.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Ekonomika
Energoprojekt + 3E Praha Engineering Bohuslav Blažek Každý příběh se dá vyprávět více způsoby. Vstup vojsk jako okupace nebo jako osvobození. Vznik akciové společnosti v lůně socialistického podniku jako jasnozřivé předjímání polistopadového vývoje nebo jako chytrá proměna vedoucích soudruhů v podnikatele na účet řádových zaměstnanců. Jaslovské Bohunice Antonín Hradilek, Jan Metzger, Zdeněk Havelka Ze všech vyzařuje optimismus. Náměstek ředitele elektrárny připouští, že "sporné reaktory nemají v dnešním smyslu správný kontejnment", tj. plášť, který má v případě havárie zadržet radioaktivitu.
Komentáře
Nedůvěra Jiří Kabele Mnozí se dnes ucházejí o Davidovo charisma vyplývající z boje s Goliášem. Bojuje se s StB, KSČ, pragocentrismem, a jak čas běží, stále více s obry nové doby. Čistý řez Petr Janyška Téměř neznatelně a bez vzruchů skončilo Občanské fórum svoji čtrnáctiměsíční existenci. Prakticky tentýž sněm, který před měsícem tak bouřlivě a manifestačně rozhodl o přeměně v pravicovou stranu, teď velmi klidně a bez emocí odhlasoval rozdělení na dvě části, čili právo na existenci dvou směrů a zároveň faktickou likvidaci OF. Jelcinova spirála Dimitrij Běloševský Není tomu ani týden, co v sovětské televizi vystoupil předseda Nejvyššího sovětu RSFSR Boris Jelcin. Otázky, které mu byly kladeny, se týkaly tří oblastí - ekonomické reformy a zvyšování cen, armády a konečně vztahů mezi republikou a centrem. Spiknutí zla Zbyněk Petráček Půl roku po irácké agresi, měsíc po začátku spojeneckých operací, když už se zdálo, že vojenské řešení je nezadržitelné, se konflikt dostává do nejnebezpečnější fáze. Zákon o půdě Zdeněk Kabátek Chceme-li přežít, musíme zastavit bezohledné drancování přírody, které je atributem socialistické zemědělské velkovýroby.
Domov
Těšínsko, Poláci a naše vztahy Jan Macháček Většina československých Poláků žije ve Slezsku, a to především ve dvou okresech: Frýdek-Místek a Karviná. Jejich přirozeným centrem je ovšem Český Těšín (dnes v okrese Karviná) a Těšínsko (východní Slezsko).
Rozhovory
Nebudu druhým Benešem Ivan Lamper, Petr Janyška, Martin Weiss Rozhovor s Václavem Havlem

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte