Reklama
 
v08.jpg

1991/8

Koupit vydání
v07.jpg Vydání 11.–18. 2. 1991 v09.jpg Vydání 25. 2. – 4. 3. 1991
Rozhovory
Podat společnou žádost Petr Janyška Do Prahy nedávno přijel na soukromou pracovní návštěvu bývalý holandský ministr zahraničí Max van der Stoel. Ten, který se jako první zahraniční politik setkal s mluvčím Charty 77, tenkrát ještě s prof.Patočkou.
Zahraničí
Dramatik Saddám Benjamin Kuras Ať už si o Saddámovi Husajnovi říká kdo chce, co chce - nikdo mu nemůže upřít, že je prvotřídní dramatik starořeckého tragického žánru, který si pohrává s životy vlastního národa jako Sofokles s figurkami na jevišti a pro diváky má v rukávu každou chvilku nějaké překvapení. Nedejme se mýlit fakty Jan Beneš Začátkem února 1945 se v Jaltě sešli státníci a Josef Stalin si tam vyžádal spojeneckou leteckou podporu, jmenovitě bombardování Drážďan, kde se shromažďovaly, podle Stalina, jednotky schopné zabránit rychlému překročení Odry. Švédsko a Pobaltí Petr Janyška Když v lednu sovětská vojska začala v Pobaltí střílet, tajil se Švédům dech víc, než kvůli válce s Husajnem. Aspirace Baltů na samostatnost tu prožívají velmi intenzívně: jednotlivci, tisk i úřady. Nejde o Kuvajt ani o nás Ivan Lamper Z dosavadních 33 raket SCUD, které nechal Saddám Husajn vypálit na Izrael, dopadla většina do zóny A (oblast Tel Avivu). Čtyři z této většiny pak přímo do ulic města Ramat Gan. Maďarská spojka István Lékó V uplynulých týdnech rozvířila hladinu veřejného mínění v Maďarsku "podivná" aféra s nákupem zbraní, která propukla v Jugoslávii. Jižní Osetie Luboš Palata U boudy dopravní policie končí Gruzie, alespoň prozatím. Dál je zóna nikoho a pak Osetinci. Okna, chráněná pytli s pískem, jsou zarosená a uvnitř kolem kamínek, jejichž komín je prostrčen dírou po střele z osetinského kulometu, postávají neoholení, zmrzlí a utahaní gruzínští policajti.
Ekonomika
Deštník pro přežití Respekt "Hlavním úkolem je nyní přežít," prohlásil předseda Zemědělské strany doc.František Trnka na družstevním rolnickém aktivu, který se konal 26.ledna v bývalém partajním paláci v Písku. Úspěchy čs.zemědělství Zdeněk Kabátek Argumenty o úspěšnosti našeho zemědělství, kterými je obhajována jeho současná organizační struktura, můžeme slyšet na každém kroku. Bylo však naše socialistické zemědělství opravdu úspěšné, jak tvrdí jeho dosavadní kapitáni? Čí bude půda Milena Šindelářová Zákon o půdě a zemědělském majetku měl být podle původního plánu projednáván již v listopadu. Pro otevření kompetenčních sporů a schvalování kompetenčního zákona se na pořad jednání dostal až nyní. Nástroj nebo hrozba Vladislav Krásný Komunisté vybudovali takový administrativní aparát správy, řízení a represe, jaký nemá ve světě normálních hodnot obdoby. Slovo "aparátník" se stalo nadávkou téměř žalovatelnou. Baťa Zdeněk Vašíček Osudy dynastie Baťů, to je sága podobná románům Zolovým, Maughamovým a Du Gardovým. Tomáš Baťa, geniální a chlap k tomu, jeho nevlastní bratr Jan, geniální a chlapák, manželka Tomáše Marie, bezvýrazná a hodná paní.
Domov
Lupiči, žháři, vrazi Milena Šindelářová Více než dvě stě popravených, tisíce zemřelých a umučených v komunistických žalářích a koncentračních táborech a dosud přesně nezjištěný počet lidí zahynuvších na hranicích a při zatýkání je dostatečným svědectvím nesouhlasu s diktaturou komunistické strany. Probuzení ze sna Alain Besancon Lidí schopných zaujmout vůči komunismu postoj radikálně nepřátelský a přitom opřený o rozumové důvody bylo vždycky málo. Škola v Jezové Alena Ježková Uprchlický tábor Jezová u Bělé pod Bezdězem jsem poprvé navštívila loni před vánoci. Trochu se liší od těch ostatních: přísným režimem, protože se nalézá ve vojenském prostoru, slušnou úrovní bydlení, protože se bydlí v bytovkách po sovětských vojácích, polní kuchyní, která vaří zhruba pro 400 lidí třikrát denně, a počtem dětí. 92,6 Mhz Martin Weiss V říjnu loňského roku zásah aparátníků z ONV Praha 7 ukončil vysílání první nezávislé rozhlasové stanice v Čechách, Radia Stalin.
Kultura
Krajina Milena Sršňová Český ústav ochrany přírody (ČÚOP) vznikl 1.7.1990 vyčleněním ze Státního ústavu památkové péče a ochrany přírody. Obor ochrany přírody byl převeden z působnosti ministerstva kultury do správy ministerstva životního prostředí. Třídně laděné toulky po Čechách Josef Moník V lednu jsem dostal zásilku z pražského Arbesova knihkupectví, v níž byla brožurka s názvem Rozlet č.12, obsahující rozmanitou nabídku knih pro rok 1991 (celkem 468 titulů).
Komentáře
Irácká karta SSSR Dimitrij Běloševský Kuvajtské vyslanectví v SSSR oznámilo, že 22.ledna 1991 podepsali náměstek předsedy Vněšekonombanky Tomas Alibegov a předseda kuvajtské finanční skupiny Foreign Trading Contracting & Investment Co. „Nahá” pravda Zdeněk Vašíček Česká a slovenská média se nalézají ve stavu rajské nevinnosti, alespoň co se války v Perském zálivu týče. Uveřejní výběr z agenturních západních zpráv poskytnutých Četkou, občas nějaký ten komentář a dost. Nedospělá Evropa Zdeněk Vašíček "Široké rozpětí rozdílných přístupů evropských zemí potvrdilo, že Evropa zřejmě ještě není připravena uskutečnit politickou unii a společnou obranu," prohlásil britský premiér John Major koncem ledna. Měl na mysli postoj ke krizi v Perském zálivu. „Mám radost ze zásahu v Pobaltí” Jaroslav Spurný, Tomáš Pěkný Těm, kteří v poslední době vyslovili obavy ze skutečnosti, že v armádě slouží mnoho důstojníků netajících se svým konzervativním myšlením, vzkázal ministr obrany Luboš Dobrovský: "Když řeknete, že řada vyšších důstojníků by přivítala návrat starých časů, je to jen povšechné konstatování... Nenechme se zblbnout Jiří Kabele Občanské fórum se štěpí. Výsluní politiky obnažuje hříchy a směšné stránky vůdčích osobností. Lustrace komplikují česko-slovenské vyjednávání. Visegrád Zbyněk Petráček Sovětský svaz se na vnitřní i mezinárodní scéně vrací ke svým kořenům. Po brutálních zásazích v Pobaltí a verbální podpoře Saddáma Husajna ze strany Moskvy je otázka naší bezpečnosti formulována zcela zřetelně.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte