Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Spravedlnost

V období justičního teroru byli vězňové často zástupně odsouzeni pro obecně kriminální delikty. Kriminalizaci politických případů prováděly soudy z propagandistických důvodů, aby se o politicky motivovaných procesech mohlo mluvit jako o běžných kriminálních případech.

V období justičního teroru byli vězňové často zástupně odsouzeni pro obecně kriminální delikty. Kriminalizaci politických případů prováděly soudy z propagandistických důvodů, aby se o politicky motivovaných procesech mohlo mluvit jako o běžných kriminálních případech. Tyto obecně známé skutečnosti nebere rehabilitační zákon 119/90 Sb. vůbec na vědomí.

Rehabilitační senáty postupují v současnosti takto: v případech, které zákon pokrývá, řízení zastavují. V opačném případě postupují podle §2, odst.2, věta druhá: „Vztahuje- li se rehabilitace podle odst.1 jen na některý z trestných činů, za který byl uložen úhrnný nebo souhrnný trest, stanoví soud podle vzájemného poměru závažnosti přiměřený trest za trestné činy rehabilitací nedotčené.“ V praxi však rehabilitovaný dostane usnesení, z něhož se dozví, že je účastníkem rehabilitace. Že se řízení zastavuje v případech, které zákon pokrývá, a že za trestné činy rehabilitací nedotčené se mu stanoví určitý trest. Tedy: rehabilitace jen napůl a někdy i po čtyřiceti letech nové odsouzení.

Rehabilitační senát takto porušuje platný právní řád hned v několika bodech. Vynesením výroku o vině a trestu odsuzuje podruhé za údajný trestný čin, za nějž byl obviněný již jednou souzen a odsouzen. Nikdo nemůže být souzen pro týž čin dvakrát (viz Mezinárodní pakt o lidských a občanských právech, zák. 120/76, čl.14, odst.7: "Trestní stíhání nelze zahájit proti tomu, proti němuž dřívější stíhání pro týž čin skončilo pravomocným…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte