Ve druhém kole polských prezidentských voleb nakonec zvítězil L.Walesa, vítězství je to však dost sporné. Obdržel sice téměř tolik hlasů, kolik očekával, když se pouštěl do volebního boje (či aspoň kolik tvrdil, že očekává). Jenže volební účast byla velmi nízká a spousta lidí odevzdala svůj hlas ani ne tak pro Walesu, jako spíš proti Tyminskému. Konečné vítězství tak ztrácí triumfální příchuť. Walesa svým zvolením ve druhém kole sice zabránil tomu nejhoršímu; jenže toto nejhorší je částečně jeho vlastním dílem.

Výsledky prezidentských voleb by neměly zase až takový význam, pokud by proběhly na pozadí existujícího demokratického systému; kdyby jim předcházely volby parlamentní a přijetí nové ústavy. Walesa si však vynutil přímou volbu prezidenta ve chvíli, kdy tu ještě nebyly žádné jiné institucionální demokratické záruky. Tím vyprovokoval možnost, že se do prezidentského úřadu dostane nezodpovědný demagog, který přitom bude argumentovat mandátem celé společnosti.

Walesa podobné úvahy kategoricky odmítá. Tvrdí naopak, že nebýt jeho, společenské síly, které v průběhu kampaně Tyminského vypluly na povrch, by o sobě daly i tak brzy znát. Prý pouze s tím rozdílem, že by byly početnější a silnější. Společenský výbuch by podle něj mohl dostat nekontrolovaný charakter ohrožující samy základy demokracie.

Podle Walesy byl Mazowiecki poražen proto, že Solidaritě se odcizují její bývalí voliči. Voliči, kteří nesou veškeré břímě drastických hospodářských reforem…

v40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte