Reklama
 
v04.jpg

1990/4

Koupit vydání
v03.jpg Vydání 28. 3. – 4. 4. 1990 v05.jpg Vydání 11.–18. 4. 1990
Civilizace
MŽP nebo MŽP(V)? T. Nowakowitz Ochránci přírody se konečně dočkali "svého" ministerstva pro životní prostředí. Přívěsek, který si za svůj název v loňském roce dalo ministerstvo vnitra, nestačil rozkvést do obušku. Republiku si rozvracet nedáme! Antonín Hradilek Zasmáli jsme se, křečovitě. Přesně jako při poslechu "slavného" projevu z Červeného Hrádku - "už nemáme Jakeše, zato máme Undorfa (a Hradílka)!" Píše RNDr.Sluka z Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů v reakci na článek, ve kterém zpochybňuji rozvoj jaderné energetiky u nás a především stavbu elektrárny v Temelíně (IS 49).
Kultura
Krátký kurs masarykologie neboli memoriál knížete Vratislava Andrej Stankovič Vznešeně řečeno masarykovskou erudici, v podstatě však prostou úroveň zájmu paní Chytilové o narychlo zvolené téma, jako by nejlíp charakterizoval už sám rytmus filmu, který překotností připomínal zběžné prolistování knihy - prolistování tzv. knihovnické, jež má, bez ohledu na obsah, zjistit jen vnější parametry objektu: kolik má stran, zda nemá přívazek atd. Revoluce začíná požírat své děti Michal Blažek Dne 29.3. bylo v Mánesu opět horko. Úředníci ministerstev a České národní rady totiž bez vědomí nyní již řádně zvolených reprezentantů výtvarníků formulují, předkládají a nechávají schvalovat zákony, které z ekonomického hlediska v praxi znamenají likvidaci malířství a sochařství v českých zemích. Zlatý křik Mikuláše Medka Pan Hartmann je spokojen. Retrospektivní výstava s všeříkajícím názvem "Mikuláš Medek" se povedla. I prostory Domu umění města Brna jsou, jak se zdá, patřičně pyšné na Medkovy obrazy, které bezesporu patří ke skvostům českého moderního umění.
Domov
SebeVRAŽDA ? Milena Šindelářová Dne ll.listopadu l985 dal brněnský krajský prokurátor (jméno nebylo uvedeno, šlo zřejmě o nasazeného sovětského agenta Vasila Fedorka) souhlas k zatčení moravského křesťanského aktivisty a signatáře Charty 77 Augustina Navrátila. Krach jedné koncepce Oldřich Hromádko Po přečtení článků "Přinejmenším neodpovědná informace" a "Ještě k akci Norbert", uveřejněných v Rudém právu z 24. 3. 1990, můžeme dospět k názoru, že pokud to tak půjde dál, budeme se muset bývalému i nynějšímu federálnímu ministerstvu vnitra a samozřejmě ještě více KSČ omluvit za to, že se snažíme z naší republiky vybudovat právní stát. Všichni primátorovi muži Jan Ruml Jako téměř všechno, také národní výbory byly pouze převodovou pákou KSČ. Prostřednictvím různých odborů uplatňovaly linii strany ve všech koutech země a svou bezbřehou loajalitu zakrývaly propracovaným systémem dalších převodů a mezičlánků. Jde v Moravské Třebové pouze o silnici? Josef Zajíček Příspěvek "Rozhádané město" v deníku Nové Svitavsko mě zaujal natolik, že jsem navštívil Moravskou Třebovou a zajímal se, co je příčinou sporu mezi některými občany města a MěNV Moravská Třebová. Tady nejste v lázních! Miroslav Jirásek Ti, kteří byli v 50.letech souzeni a odsouzeni jako nepřátelé lidově-demokratického zřízení, museli za každý den, kdy v kriminále nepracovali (například byli nemocní, nebo na samotce, v korekci či v přísné izolaci), zaplatit ministerstvu vnitra 27 Kčs. Ti frajeři se dnes smějí Jaroslav Spurný Setkali jsme se na velkém parkovišti jednoho pražského sídliště. Přisedl do našeho auta. Motiv, proč s námi hovořil, jsme blíže nezjišťovali. Ale jak sám řekl, už má všeho až po krk Lékaři uranové smrti Jan Vácha Jsem toho času mluvčím Nezávislé vyšetřovací komise stávkových výborů Čs.uranového průmyslu a chtěl bych na pár řádcích objasnit smysl její činnosti. Nutí mne k tomu zejména různé výroky pracovníků Závodního ústavu národního zdraví (ZÚNZ UP Příbram), které ve "společné diskusi" publikoval týdeník Příbramský atom.
Zahraničí
Kdo z koho na Litvě Petr Janyška Jsme možná svědky počátečního rozpadu impéria. Před třemi lety by prý Litevci rádi přijali nějakou formu federace. Tehdy s ní nikdo nepřišel. Dnes mluví výlučně o nezávislosti. Z právního hlediska je věc docela jasná. I Gorbačovovi? Tádžický únor Alexandr Langer Začátkem února jsem odlétal na delší služební cestu do Dušanbe, hlavního města Tádžické SSR, kde jsem předtím strávil dobu od 17.listopadu do 20.prosince 1989.Když jsme spolu s dalšími čs.odborníky založili počátkem prosince OF v Dušanbe, hovořili s námi místní Tádžikové: - Držíme vám palce. Vsadí Peru na svobodu? Michaela Freiová 8.dubna se v Peru konají prezidentské volby. Zemí už řadu let zmítá těžká krize, hospodářská politika, založená na státní kontrole, zestátňování a zasahování do ekonomiky přinášejí stále trpčí plody. Severní hranice neprůchodná Ivan Lamper Ve středu 28.3. oznámilo konzulární oddělení československé ambasády ve Varšavě kompetentním orgánům polského ministerstva zahraničních věcí, že občané Polské republiky, kteří budou chtít navštívit ČSR v době pobytu Jana Pavla II., se na hranicích musí prokázat potvrzením o řádné směně peněz. Litvu zatím nepodporovat Michal Šaman V pátek 23.3. přinesla čs.televize zprávu o výzvě Nejvyšší rady Litvy. Od soboty 24.3. zjišťoval Stávkový výbor PF Plzeň ve všech čs.sdělovacích prostředcích, zda se někdo zabývá touto rezolucí. Kubánská spojka Zbyněk Petráček, Lucie Šimáčková, Martin Weiss 12.března zatkla kubánská tajná policie jedenáct (podle našeho tisku osm) odpůrců totality, aktivistů Strany pro lidská práva, jen za to, že týden předtím zaslali blahopřejný dopis americké delegaci Výboru na obranu lidských práv.
Téma
Příběh agenta chodce Jan Brabec Po komunistickém puči v únoru 1948 odešel pan Otakar Rambousek poprvé ilegálně za hranice - do Německa. Zde navázal kontakt s československou politickou emigrací a později i s americkou Intelligence Service, tehdejší C.I.C.
Komentáře
Politika rozumu a neslušnosti Milena Šindelářová Pouze několik dní nás dělí od předvolební kampaně, se kterou, stejně jako s volbami samotnými, nemají u nás nejméně dvě generace žádnou zkušenost.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte