v05.jpg

1990/5

Koupit vydání
v04.jpg Vydání 4.–11. 4. 1990 v06.jpg Vydání 18.–25. 4. 1990
Zahraničí
Samostatné Slovinsko? Jaroslav Spurný, J. Hajnovský Turisté, kteří překročí rakousko-jugoslávskou hranici, nezaregistrují po volné celní kontrole výraznou změnu. Táž krásná horská příroda, takřka totožná výstavba, vzorně obdělaná pole. Ocitli se ve Slovinsku, rozlohou a počtem obyvatel druhé nejmenší republice SFRJ. Čelit irácké hrozbě Zbyněk Petráček Tři události krátce po sobě upoutaly světovou pozornost k Iráku: poprava novináře Farzada Bazofta (15.3.), odhalený pokus o propašování roznětek k jaderným bombám (28.3.) a hrozba Izraeli likvidací zbraněmi hromadného ničení (2.4.). Estonsko po volbách Jonatan Tomeš V neděli 18.března skončil pro Estonce volební maratón. I když různé prognózy a průzkumy veřejného mínění předpokládaly značný náskok bloku Lidové fronty před komunisty a tzv. internacionalisty, přesto nebylo zcela jasné, získají-li stoupenci tábora modro-černo-bílé vlajky v Nejvyšším sovětu republiky dvoutřetinovou většinu. Čínstí novináři za mřížemi Lucie Šimáčková Podle Výboru na ochranu novinářů je dnes na prvním místě v počtu vězněných žurnalistů Čína. Nebezpečná iluze Dimitrij Běloševský První zmínky o nacionálně patriotickém hnutí Pamjať se v sovětském tisku sporadicky objevují od roku 1986. Zpočátku se zdálo, že jde skutečně o neformální iniciativu, která si klade za cíl restauraci ruské kultury, obnovu hodnot a památníků zničených za Stalina a v letech následujících. Litevská cesta k nezávislosti Petr Janyška Po podvodném připojení k SSSR se na Litvě stále udržoval plamínek naděje. Padesát let je najednou jako nic. Stačil příhodný okamžik a jména jako Landsbergis jej dovedly rozdmýchat ve slušný oheň...
Rozhovory
To nemyslíte vážně Jan Ruml 9. 2.1984 odsoudil senát městského soudu v Praze ing.Petra Hauptmanna k trestu odnětí svobody v trvání deseti let do druhé nápravně výchovné skupiny.
Kultura
Ivan Matoušek v Galerii Genesis Bohumír Mráz Na Vinohradech vznikla letos nová galerie. Svépomocí se podařilo adaptovat a pěkně upravit sklepní prostor pod sborovým domem českobratrské církve evangelické na třídě Wilhelma Piecka a vytvořit výstavní místnosti sice neveliké, ale vtipně členěné a pro komorní výstavy zvláště přívětivé.
Komentáře
Noste pas ! Dalibor Státník Jsem jedním z těch, kteří 17.listopadu došli až k Perštýnu. Na žádné vyšetřovací komisi ani nikde jinde jsem se nepřihlásil. Dvě rány obuškem do hlavy a do krku jsem v tom hrozném šílenství a násilí nebral tak tragicky. Celému světu pro smích! Radek Podlesný To bylo to první, co mě napadlo, když jsem ve čtvrtek 29.3. pozdě večer sledoval vyvrcholení boje o nový název naší republiky, a jak jsem druhý den zjistil, nebyl jsem zdaleka sám. Bylo to jako zlý sen. Pohled na televizní noviny zvenčí Karen Gammelgaard I v záplavě nově vzniklých periodik zůstávají televizní noviny nejmocnějším a pravděpodobně i nejsledovanějším zdrojem informací. V současné podobě jsou však zdrojem velmi problematickým. Komu prospívají Karel Ctibor Dnešní vláda má sice koaliční charakter, ale veřejnost, která její chování a jednání kritickým okem sleduje, na ni nahlíží jako na vládu, která vyplynula z vůle Občanského fóra, a její úspěchy a neúspěchy poněkud neprávem Občanskému fóru připisuje.
Domov
Z komína se kouří Jaroslav Spurný Je prokázané, že Státní bezpečnost zametala stopy své minulé nezákonné činnosti pálením materiálů. Problém je zjistit, co se kde pálilo. Příslušníci StB zřejmě vytvořili neprůhlednou clonu tím, že na některých místech ničili naprosto neškodné dokumenty. Myslí to vedení FMV vážně? Miloš Hofman Je to již několik týdnů, co byly zrušeny operativní součásti StB. Byla pozastavena činnost represivního aparátu, který na základě pokynů KSČ plnil úkoly, jež byly pro mnohé konkrétní jedince značně nepříjemné a ostatní společnost udržovaly desítky let ve strachu. Odpírači čekají Lukáš Marvan Dne 22.3.1990 proběhlo u OVS v Litoměřicích přelíčení s odpíračem vojenské služby Ivanem Culkem. Ivan Culek nastoupil základní vojenskou služby v r.1985 a po devíti měsících byl ze zdravotních důvodů propuštěn. Příčina smrti: průstřel krajiny srdeční František Wiendl Chtěl bych vám vyprávět o smrti člověka. Chtěl bych vám alespoň trochu poodsunout černou oponu, která ještě neustále odděluje současnost od éry tzv. "padesátých let". Svaz letců RČS opět založen Olga Bezděková V Paláci kultury se 31. března 1990 konal sjezd obnoveného Svazu letců RČS, na který se sjelo na 215 delegátů z celé republiky a několik desítek hostů. Přikryjte se sametem Respekt Povím Vám naprosto vymyšlenou pohádku o několika zlých loupežnících z Estebanské tlupy. Když na ně král poslal po listopadu nového hejtmana, převlékli pláště a snažili se rehabilitovat a zůstat za každou cenu ve službách policie. Cesta není hladká, pomsta bude sladká M. Kabela Jako emigrant, který 33 let nesměl navštívit svou rodnou zemi, tedy částečně "odrodilec", si nedovedu dobře představit, jak lidé v Československu vlastně myslí, cítí, čím se zabývají, co je pro ně problém a co ne. Trochu toho luxusu Respekt Není třeba pochybovat o tom, že se prominenti bývalého režimu umějí o sebe postarat. Umožňuje jim to i usnesení č.24 z loňského února, vydané předsednictvem bývalé federální vlády. Vila na Pavím vrchu Jan Macháček Název, který mnoha Pražanům nic neřekne: málokdo si ho spojí s výstavnou budovou na kopci nad Smíchovským nádražím. Je viditelná z Braníku, Podolí, Vinohrad, z Letné, Strahova i z Bílé Hory.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte