Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
v06.jpg

1990/6

Koupit vydání
v05.jpg Vydání 11.–18. 4. 1990 v07.jpg Vydání 25. 4. – 2. 5. 1990
Domov
Trestná činnost Ivan Lamper Ministerstvo vnitra České republiky informovalo 5.dubna redakci Respektu dopisem o svém názoru na článek Lucie Váchové "Domovní prohlídka jak z krimifilmu", uveřejněný ještě v Informačním servisu č.46. KAN, OF a volby Albert Prouza V roce 1968 jsem byl jako dělník předsedou přípravného výboru KAN v Tesle Strašnice a zároveň členem komise pro závody při hlavním výboru KAN. Nevyzraďme nic, co víme: mlčenlivost chrání nás Ivan Lamper Ve čtvrtek 5.dubna 199O se v budově Obvodního soudu pro Prahu 1 konalo občansko-právní řízení ve věci žaloby Stanislava Devátého proti ÚV KSČ. Obrazy z věznic Jaroslav Spurný Tisk se začal situací v Leopoldově zabývat až po potlačení vzpoury vězňů armádou a útvarem rychlého nasazení. Vyskytly se dohady o příčinách vzpoury a docela vážně se uvažuje, že byla záměrně vyprovokována. Kdo koho kryje? Jan Ruml Článek Jiřího Hanáka v LN "Kdo hlídá hlídače" o problému konfidentů a archívů ministerstva vnitra roušku, pod níž hnije tělo, jenom poodhaluje. SČSP - podivné přátelství Lukáš Marvan Je známo, že Svaz československo-sovětského přátelství byl až do loňského listopadu více kamarádem brežněvovské linie, která dosadila a spolehlivě udržela u moci naši bývalou vrchnost, než Gorbačovovy perestrojky, na niž v tomto směru už tolik spolehnutí nebylo. Jak zlikvidovat Občanské fórum Milena Šindelářová "Tady k žádný změně stejně nikdy nedojde. Ti, co byli doteď u vesla, to nepustěj, a z těch židlí je nikdo nedokáže shodit. A slušný lidi po zkušenostech se všemi zmatky a osobním napadáním v poslední době už radši na všechno kašlou.
Zahraničí
Bulharský gulag Respekt Koncem března publikoval bulharský tisk zajímavé materiály o koncentračním táboře u města Loveč. Tato lokalita se řadí po bok svých zlověstně znějících protějšků z ostatních zemí východního bloku: Katyň, Kolyma, Vorkuta, Temešvár, Neubrandenburg, Goli otok či Valdice. Rozbouřené Rumunsko Attila F. Balász Přímé svědectví z národnostních bouří, jež zachvátily Sedmihradsko. Kdo za nimi stojí, kdo rozněcoval rumunské rolníky, kdo je svážel? Stopy vedou k Securitate a bývalé nomenklatuře. Volby tečkou za terorem? Michaela Freiová Počátkem června se mají konat volby na Haiti. Generálporučík Prosper Avril, který stál v čele vlády od 17.září 1988, byl letos 13.března svržen a nově nastoupivší prezidentka, soudkyně Nejvyššího soudu Ertha Pascal-Trouillotová, se zavázala provést do devadesáti dnů volby. Tentokrát bez zásahu Jan Brabec "V Litvě se rozhoduje o demokracii celé Evropy, nebuďme lhostejní, vždyť i my jsme byli v podobné situaci," stálo na letáčku vyzývajícím k účasti na protestní padesátihodinové demonstraci vsedě před sovětským velvyslanectvím v Praze.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Rozhovor
Krizi přežijeme, ale musíme jí projít Ivan Lamper, Jan Ruml, Zbyněk Petráček Rozhovor s Václavem Havlem.
Téma
Zednářství znovuzrozené Petr Janyška V Praze se minulý týden objevili první zednáři. Na veřejné schůzi, ohlášené v novinách, nicméně tak trochu nejistě, rozpačitě, zda by měli tak úplně veřejně...
Literatura
Básně z pekla Jáchym Topol 2. dubna 1979 v Hanoji proběhl Nguyen Chi Thien, vietnamský spisovatel a právě propuštěný politický vězeň, kolem strážných, vběhl do budovy anglické ambasády a vrazil překvapenému úředníkovi do ruky svazek básní s průvodním dopisem, ve kterém žádal o jejich otištění.
Komentáře
Neklidná Bratislava Marek Hlupý Separatistické demonstrace a vzedmutí nacionalistických nálad v Bratislavě zastihly českou veřejnost do značné míry nepřipravenou. Čo spraviť pre to, aby na nás svet zabudol? Ivan Hoffman Za situácie, keď sme sa tu v bývalom socialistickom Československu nemnohí trápili, ako sa oslobodiť z ríše zla, nikto nám nemohol vyčítať, že sa nestaráme o tých z našich majetných rodákov v zahraničí, ktorí nám svojou neznášanlivosťou robia vo svete hanbu. Mali sme iné starosti.
Kultura
Méně by znamenalo více Milena Sršňová Tisíce zaměstnanců v desítkách podniků se zbavily ředitelů a nic se o tom nepsalo. Ale v Národní galerii je ředitel všechno. Alespoň jistá část světa a celé Čechy si to myslí. Wroclaw 2 Magda Juříková Galerie mladých, která v loňském roce začala v rychlém sledu autorských výstav mapovat tvorbu nastupující generace, uvedla v únoru nezvyklou akci. Byla tu vystavena kolekce obrazů, které v říjnu 1989 putovaly na Festival nezávislé československé kultury do Vratislavi. Semínko Bódhičitty Alena Bláhová 12.dubna byla v Praze otevřena výstava tibetského buddhistického umění ze soukromé sbírky G.-W.Essena z Hamburku, provázená fotografiemi Jaroslava Poncara.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte