Reklama
 
v07.jpg

1990/7

Koupit vydání
v06.jpg Vydání 18.–25. 4. 1990 v08.jpg Vydání 2.–9. 5. 1990
Domov
Adresát: generální prokuratura Vladimír Lukeš Žaluji Komunistickou stranu Československa o náhradu morálních, společenských, finančních a zdravotních škod, které mně a mé rodině vznikly od roku 1948 v důsledku touto stranou prováděného genocidia. Časované archivy Zbyněk Petráček V NDR, Polsku, ale i v Sovětském svazu proběhly počátkem roku vlny obviňování z kolaborace s tajnou policií. Tady nejde o růže Ivan Lamper Ve čtvrtek 26. dubna se ve Vlašimi před budovou VB a v Benešově před okresním národním výborem bude konat protestní demonstrace. Občané chtějí tímto způsobem vyslovit nedůvěru špičkám okresní Bezpečnosti. Komunisté vědí, co je fašismus Respekt Srovnávání komunismu s fašismem českoslovenští komunisté sveřepě odmítají. Jejich sebeobrana se dost pochopitelně rozjela na plné obrátky zejména v posledních dnech po uveřejnění dopisu, který pražský prokurátor adresoval ÚV KSČ. Experiment se nepodařil, válka trvá dál Jáchym Topol Časopis, jehož název by se dal zhruba přeložit jako Zprávy, obsahuje překlady článků z Lidové demokracie, Republikánských listů, Informačního servisu a z mnoha dalších českých i slovenských deníků a časopisů. Anděl v stávce Jaroslav Spurný Jedenáctého dubna 1990 v šest hodin vystoupilo jednačtyřicet zaměstnanců provozovny 201-Anděl (RaJ 5) do okupační stávky. Kořeny tohoto rozhodnutí sahají v podstatě do časů totalitního režimu a pohledy na oprávněnost stávky jsou nejednoznačné.
Rozhovory
KSČ versus Sokol J.K. Světnička Středeční noviny minulého týdne představovaly zajímavé spektrum. Svobodné slovo: Paralela s fašismem, Mladá fronta: Vyklidí KSČ Prahu?, Lidové noviny: Sdělení, Rudé právo: Nehorázný dopis prokurátora. Všechny tyto titulky se týkaly dopisu městského prokurátora, který více či méně citovaly a ve kterém dr.Tomáš Sokol konstatuje, že propagace a agitace politických cílů KSČ je propagací hnutí, které směřuje k potlačení práv pracujícího lidu.
Zahraničí
Konečně se přiznali! Petr Kužvart 13.dubna letošního roku konečně sovětské úřady oficiálně přiznaly, že Sovětský svaz nese odpovědnost za hromadné vyvraždění zajatých polských důstojníků v Katyni v roce 1940. Stalo se tak ovšem s velkým zpožděním a pod tíhou zdrcujících důkazů. Maďarská národnostní politika Petr Morvay Rozhovor s Andrásem Bertalanem Székelyem.
Téma
V potu tváře budovaný socialismus Ivan Lamper O Albánské lidové socialistické republice toho náš občan ví skutečně pramálo. Ostatně nejenom náš občan. Ve vývoji a aktuální situaci této takřka dokonale izolované země se cizí pozorovatelé orientují pouze na základě kusých a těžko ověřitelných zpráv.
Kultura
Střecha nebo nic Milena Sršňová Hostinné, půvabné městečko na prahu Krkonoš, je jedno z mála sudetských měst, které nepostihla zběsilá socialistická výstavba panelákových ubikací. "Zásluhu" na tom měl nepochybně také starší a už léta neplatný plán labské přehrady, jemuž mělo Hostinné padnout za oběť. Ceaušecsu v Praze Zdeněk Lukeš Určitá individua nyní zpochybňují velkorysý program přestavby Žižkova i dalších starých částí Prahy. Tyto snahy je třeba v celé šíři odmítnout. Pozůstatky špatného bydlení z buržoazní republiky musejí být zlikvidovány, což poctiví lidé chápou a těší se z nových bytů. To jsou ty konce starých časů? Andrej Stankovič V nedávné době měly v našich kinech premiéru dva filmy Jiřího Menzela, nabízející zajímavé konfrontace. První, Skřivánci na niti na motivy Bohumila Hrabala, byl dokončen už v roce 1969, zatímco druhý, Konec starých časů podle stejnojmenného románu Vladislava Vančury, je jeho film nejnovější, z loňska.
Komentáře
Jaký je západní tisk? Jaroslav Spurný "Novinář, který staví svou práci na rozhovorech s oficiálními politickými nebo podnikatelskými osobnostmi či na jejich tiskových prohlášeních, je špatný novinář. Po materiálu musíte jít tvrdě, uvnitř struktur, o kterých píšete, si musíte vytvořit nezávislé informační zdroje. V Norimberku nesprávně? Karel Ctibor Nedávná obhajoba morálních kvalit současných členů KSČ Vasilem Mohoritou mi vzala dech. Argumentuje totiž tím, že 70% dnešních členů vstoupilo do KSČ po roce 1970, a tudíž není zkompromitována událostmi vstupu vojsk v roce 1968, ani prověrkami v roce 1970. Volby tlučou na dveře Petr Janyška Každá má právo odmítnout účast na politice, se kterou nesouhlasí Jan V. Dus O litevských brancích to dnes platí tím spíše, že sovětská armáda vede psychologickou válku proti jejich vlastní zemi. Vojenská komise čs.studentského parlamentu proto vyzvala sovětskou vládu, aby okamžitě ukončila anexi Litvy a ihned zastavila trestní stíhání proti litevským vojákům, kteří odmítají vojenskou prezenční službu mimo území své vlasti, a opustili proto sovětské posádky. ČNR volí soudce Petruška Šustrová Ve středu nebo ve čtvrtek - 25. nebo 26. dubna - by mělo plénum ČNR hlasovat o návrhu nových soudců, který předložil podle podkladů ministerstva spravedlnosti Ústřední výbor Sdružení společenských organizací.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte