Reklama
 
v03.jpg

1990/3

Koupit vydání
v02.jpg Vydání 21.–28. 3. 1990 v04.jpg Vydání 4.–11. 4. 1990
Zahraničí
Návrat do Evropy - máme na něj? Petr Janyška Minulý týden cestoval prezident republiky po západní Evropě. Dva a půl dne Francie, dva a půl dne Spojené království, přelet mezi dvěma rivaly uvnitř EHS právě na jarní rovnodennost. Fenestrojka, partidele a sedmihradsko Jaromír Plíšek "Fesenestrojka": "fesene" = FSN = Frontul Salvarii Nationale = Fronta národní spásy. "Partidele" = politické strany, gramaticky se členem určitým (každý ví, o které strany jde). Rumunsko, tři měsíce po revoluci, dva měsíce před volbami. Pražský mír pro blízský východ? Zbyněk Petráček Začátkem února oznámila agentura WAFA, že Václav Havel pozval k oficiální návštěvě Československa prezidenta Palestinského státu a předsedu výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (PLO) Jásira Arafata.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Umoří nás televizní věž? Milena Sršňová Dne 7.3. uvedly Aktuality šot o problému televizního vysílače na Žižkově. Proti způsobu, jakým se o věci informovalo, protestovaly některé nezávislé iniciativy (OF Praha 3, OF Praha 2, Pražské matky, Strana zelených Praha 3, OF mateřských škol Praha 3, OF OÚNZ Praha 3, HOS Praha 3, Strana zelených - pražské koordinační centrum) dopisem, adresovaným Ústřední redakci televizních novin. Strahovský tunel - ďábel nebo belzebub Lucie Váchová, Jiří Zavadil V sobotu l7.března byla pro veřejnost na několik hodin zpřístupněna stavba Strahovského tunelu. Na plakátech, které zvaly k prohlídce, byla stavba označena jako "ekologická" a akce měla navíc reklamní podporu ČST. Kvůli prohlídce byla zřízena i zvláštní tramvajová linka.
Komentáře
Hovoří vůdce KSČ Vasil Mohorita "Přišel jsem společně se svými přáteli, jako účastník plesu. Krátce po našem příchodu jsem byl společně s mými přáteli poožádán pořadatelskou službou, neboť jsem se vzájemně znali, abychom jim poskytli výpomoc proti davu lidí... pořadatelé zřejmě zjistili, že se pozvánky a vstupenky dostaly do rukou jiných osob, které nejsou zaměstnanci ČSD, a to bylo zřejmě důvodem odmítnutí vstupu... Kam kráčíme Jan Ruml Volby v červnu budou stranické, a tak současné politické kolbiště ovládl stranický partikularismus. "Tradiční" i mnohé sotva vzniklé politické strany rychle opouštějí prám Občanského fóra, který jim dost levně dodal legitimaci důvěryhodnosti, aby se pak sám nebezpečně naklonil. Právo ano, rudé ne J.K. Světnička Na Rudé právo přišla glasnosť, na KSČ okresní konference, a tak se můžeme na stránkách nejmasovějšího deníku dočíst, jak si někteří komunisté představují existenci KSČ v právním státě, konkrétně doc.dr.J.Slunéčková, DrSc., v článku "Svrchovanost zákona" (RP 23.3., strana 8).
Rozhovory
Vtipná hesla nestačí Ivan Lamper Mladíček z kanadského venkova, který přijel do Londýna studovat anglickou meziválečnou literaturu, ctitel Orwella a - jak jinak - stoupenec marxistické levice, se jedné noci seznámí v pubu se dvěma českými turisty. Neposkvrnit památku zabitých Jáchym Topol Li Po patří mezi těch 15O.OOO čínských studentů, kteří nyní žijí v zahraničí. Většinou jsou v cizině legálně, studují na univerzitách v západní Evropě a v Americe. Po masakru na Náměstí nebeského klidu v Pekingu s návratem do vlasti pochopitelně nespěchají.
Domov
Bojeschopnost armády Jaroslav Spurný Od počátku roku 1990 probíhají v rámci tzv.Vojensko-vlastenecké výchovy armádní školení. "Cílem je přesvědčit vojáky o nezbytnosti posilovat obranný charakter armády v procesu její důsledné přestavby a demokratizace a motivovat je k činům pro zachování vysoké bojeschopnosti vojsk a štábů i v současné situaci." Od instituce k charitě Lucie Šimáčková Česká katolická charita, podnik katolické církve, na jehož půdě se na profesionální úrovni realizovaly sociální programy, vznikla za první republiky. Hladovka Jan Brabec "Držíme zde hladovku ve dne v noci již od čtvrtka," říká jedna ze zdravotních sester dětské léčebny z Kynžvartu u Mariánských Lázní. "Jezdíme sem na vlastní náklady vždy po ukončení směny a ve svém pracovním volnu. Cenzura? Lubomír Stejskal Soudě podle televizní relace "Causa pošta" z 16.března, patrně ano. "Nepoštovní" pracovníci pražské pošty 120, kterou prochází naše korespondence do zahraničí i opačným směrem, sice některé její prostory uvolnili, ale v budově i nadále zůstávají. Revoluce: jednosměrný provoz Ivan Lamper To není geopolitická metafora; cituji pouze slova mladé zaměstnankyně hotelu Budovatel, která se mně snažila vysvětlit pozadí případu JAKUB POLÁK. V době našeho rozhovoru se už nad osmatřicetiletým topičem a mluvčím OF hotelu stahovala mračna.
Téma
Romské ghetto Jan Brabec Městečko Medzev leží asi 3O km na jihozápad od východoslovenského krajského města - Košic. Leží mezi kopci slovenského Rudohoří, v údolí, kterým protéká řeka Botva. Žije v něm kolem 4.000 obyvatel slovenské, maďarské, německé, ukrajinské a romské národnosti.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte