Jak jsme již v Respektu informovali, přestěhování přibližně 1.500 volyňských Čechů z oblastí zasažených černobylskou katastrofou vázne na neschopnosti či neochotě odpovědných úředníků.

Situační zprávu, která je nutná pro politické rozhodnutí vlád a pro následné jednání ministra Dienstbiera s ukrajinskou stranou, nebylo československé ministerstvo schopno zpracovat půl roku. Již 15.června uložil premiér Čalfa ministru Dienstbierovi, aby problematiku krajanů v zamořených oblastech řešil. Výsledkem byla odfláknutá třístránková zpráva, která pro „nedostatek důkazů“ neprošla. Byla tedy přepracována a na druhý pokus přijata k jednání. Vláda však o Volyni nejednala. Termín 28.listopadu se kvůli množství důležitějších nevyřešených úkolů přesunul na 5.prosinec.

Odlišný vztah k svěřenému úkolu má ministerstvo pro hospodářskou politiku.

Od doby, kdy premiér Pithart vydal pokyn pro vyhotovení konkrétních náležitostí spojených s přesunem, uplynulo 12 dní a čtyřicetistránková studie, jež zpracovává plány na ubytování, pracovní příležitosti pro krajany, školní docházku a podobně, ležela na stole. Její autoři ing.Pavel Braha a dr.Hana Pilařová se o potřebách našich krajanů přesvědčili na místě. 22.listopadu byli společně se členy organizací Modrá hvězda života a Výbor dobré vůle Olgy Havlové, novináři a dr.Tomášem Haišmanem, zmocněncem vlády pro řešení záležitostí spojených s přestěhováním krajanů do Čech, na palubě armádního letadla mířícího na Ukrajinu.Od doby, kdy se…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte