Šest set tisíc československých Maďarů tvoří asi 4% obyvatelstva naší federace, popřípadě 12% obyvatelstva Slovenské republiky. Chceme-li porovnat, jak se kde respektují práva národnostních menšin, lze najít v Evropě řadu konkrétních příkladů. Jedním z nich je švédská menšina ve Finsku, svou historií, počtem i rozmístěním dobře srovnatelná s maďarskou komunitou podél našich jižních hranic.

Ve Finsku se po první světové válce místo nacionalistických vášní prosadila střízlivá národnostní politika. Přestože Finové žili po staletí pod švédskou nadvládou, nesnažili se v samostatném státě oplácet Švédům skutečné či domnělé křivdy. Od začátku naopak usilovali o to, aby tato historická národnostní menšina, která se roku 1917 ocitla ve Finské republice, považovala zemi, v níž se narodila, za svou vlast. V tomto duchu byla před sedmdesáti lety vytvořena i finská ústava.

Předválečná Společnost národů, která kladla velký důraz na národnostní politiku členských států, přijala Finsko za svého člena i bez zvláštních záruk pro švédskou menšinu. Rozhodla se tak právě na základě finské ústavy. Nabízí se otázka, co vlastně ústava pro finské Švédy zakotvila. Jde totiž o práva třistatisícové menšiny, která tvoří 6% z pětimiliónového obyvatelstva Finska.

Tento dokument především zaručuje, že finština a švédština jsou rovnocennými úředními jazyky. Ústava předepisuje, aby zákony, vládní usnesení a parlamentní dokumenty byly publikovány finsky i švédsky. Tato jazyková rovnost…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte