Pavel RYCHETSKÝ, narozen 17.8.1943 v Praze. Po maturitě v roce 1960 pracoval jeden rok jako kopáč a betonář. V letech 1961–66 studia na právnické fakultě UK v Praze. V roce 1966 nastoupil na umístěnku jako soudní čekatel k Městskému soudu v Praze.

Od 1.září 1967 působil jako odborný asistent katedry občanského práva právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1967–70 byl členem KSČ. Na jaře roku 1970 musel odejít a do konce roku 1989 pracoval zprvu jako právník v inzertní a reklamní agentuře, později jako podnikový právník.

V roce 1977 patřil k zakládajícím členům Charty 77. Po vzniku OF byl členem rady OF, od 8.ledna 1990 generální prokurátor České republiky. Od 27.června 1990 je místopředsedou vlády ČSFR pověřeným federální legislativou a stykem s FS ČSFR, vládami republik a národními radami.

V letech 1970–89 publikoval v samizdatech a v zahraničí. Je hlavním autorem prvního návrhu čs.ústavy, předloženého Občanským fórem.

Nedávno jste na tiskové konferenci prohlásil, že „federace přežije“. Je to optimistická a povzbuzující prognóza, nicméně nejen separatistická vlna na Slovensku, ale i zvyšující se požadavky republikových vlád nasvědčují spíše opačnému vývoji. Mohl byste nám říci, co vy osobně považujete za nezbytné znaky federace, ze kterých nelze ustoupit ve prospěch „suverenity a síly“ jednotlivých republik?

Předivo vztahů mezi Čechy a Slováky, stejně jako vztahy mezi národní a federální rovinou, se…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte