„Kdo se ptá, co bude, ptá se proto, aby se podle budoucnosti mohl zařídit. Chce znát budoucnost, aby věděl, co má dnes dělat. To ovšem znamená, že pro své přítomné jednání nemá dostatek etických vodítek.“ (T.Ježek: Etické problémy prognózování společnosti. Sportpropag, Praha, 1983)

Miloše Zemana poznala naše veřejnost jako člověka, který dokáže bez přípravy mluvit na libovolné téma třeba hodinu a ještě stačí posluchače potěšit několika přepychovými bonmoty. Tak ho znali i návštěvníci prognostických seminářů, které se konaly na jeho Oddělení komplexního prognózování ve Sportpropagu na počátku 80.let. Zde však byl přes svoji výmluvnost posléze odsouzen do role frajera Luke, který se vždy znovu zvedá na kolena jenom proto, aby nastavil tvář další ráně. Již tehdy totiž bylo jasné, že vysoké ambice jím prosazované prognostiky, vědy o všem možném, jsou přímo úměrné chabosti jejích teoretických základů.

Miloš Zeman tehdy vyznával metodu komplexního modelování, která simulovala na počítači vývoj společenských makroobjektů. Kritizován byl hlavně ze tří pozic:

 - komunističtí byrokrati se na něj zlobili, protože jim pod nálepkou varovných prognóz stále otevřeněji připomínal, jaký bude jejich konec

 - ekonomové (Klaus, Kouba, Mlčoch, Tříska, Zieleniec, Ježek, Rudlovčák, Tauber a další) mu nemohli odpustit, že při sestavování svých modelů zapomínal na ekonomii a na matematickou statistiku

 - jeho svobodě se těšící podřízení (Blažek, Kabele a částečně…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte