v33.jpg

1990/33

Koupit vydání
v32.jpg Vydání 17.–24. 10. 1990 v34.jpg Vydání 31. 10. – 7. 11. 1990
Zahraničí
Komunální volby v Maďarsku István Lékó Necelých pět měsíců po parlamentních volbách utrpěla strana premiéra Józsefa Antalla Maďarské demokratické fórum (MDF) drtivou porážku. Miliónoví emigranti z Přístavu vůní Jáchym Topol Hongkong je jedno z nejbohatších míst na světě. Tento přístav, ekonomům i romanopiscům známý jako "malý drak", se během posledních desetiletí stal spolu s dalšími třemi asijskými státy expanzívní hospodářskou velmocí. Slovenština Jaroslav Spurný Téměř před třemi týdny, 5. října, v Bratislavě uspořádala Matice slovenská shromáždění, které požadovalo uzákonění slovenštiny jako jediného úředního jazyka na Slovensku. Tragédie na Chrámové hoře Respekt Od krveprolití u jeruzalémské Zdi nářků uplynulo již čtrnáct dnů. Během této doby přinášely československé sdělovací prostředky pouze ohlasy světového veřejného mínění a emocionálně laděné fotografie. Nie všetko je milosť Egon Lánský, Andrej Sárkány Emília Boldišová, ktorá sa v 38.čísle Literárneho týždenníka (21/09) zhovára s Jozefom Šrámekom, podpredsedom Svetového kongresu Slovákov, sa na rozhovor očividne dobre pripravila. Exilová naděje pro Etiopii Zbyněk Petráček "Neexistují experti na Etiopii, jsou pouze různé stupně neznalosti," říká replika známého úsloví o sovětologii. Ve zmatcích vleklé občanské války ani světové agentury nezaregistrovaly, že se etiopská exilová opozice začíná sjednocovat. Tváří v tvář sjednocení David Kopelent Zda znovusjednocení Německa proběhlo tím nejšťastnějším způsobem, či naopak, ukáže až další vývoj. Jde pochopitelně o vývoj v bývalé NDR, i když právě zde většina obyvatel tvrdí, že směrodatné je pro ně to, co přichází ze západu. Teddy Kollek: Komisi bych přijal Irena Gerová Krátký rozhovor s Teddy Kollekem.
Kultura
Věž Dagmar Benešová Ministr Moldán sdělil v televizi, že české ministerstvo životního prostředí předkládá české vládě doporučení, aby TV a VKV vysílač Praha-Žižkov nebyl uveden do provozu. Na projednání ve vládě se zatím čeká. Děti, umění, obce Milena Sršňová Učitelé Základních uměleckých škol (ZUŠ, dříve Lidové školy umění) informují veřejnost, ministerstvo školství a ostatní legislativní orgány o tom, že budoucnost umělecké výchovy dětí a mládeže je ohrožena rozhodnutím o obecní správě těchto škol. Někteří kandidáti do obecního zastupitelstva prý už dnes vyhrožují zrušením ZUŠ. Našinci Ota Ulič V posledních zářijových dnech tohoto roku se v New Yorku uskutečnilo setkání rekordního počtu 71 potentátů od Albánie po Zimbabwe - králů, vévodů, prezidentů, ministerských předsedů. Funkcionáři odpovědní za diplomatický protokol si lámali hlavy, kdo bude sedět vedle koho a kolik času dostane před mikrofonem. Přestavba Prahy Bohuslav Blažek Slyšeli jsme v poslední době často - z tisku i odjinud - fámy, že nová pražská radnice ve vší tichosti rozprodává město jí svěřené, jako by bylo její. I radnici se to doneslo - a aby veřejně dokázala, že jde o pouhé pomluvy, byl koncem září již podruhé svolán za účasti tisku Sbor rady NVP.
Civilizace
Konec Jugoslávie? Egon Lánský Schylovalo se k tomu již delší čas a dnes ani zahraniční přátelé, ani domácí politici netají, že Jugoslávii, jak jsme ji po léta znali, je odzvoněno. Koncem týdne sice federální parlament odložil diskusi o budoucím politickém uspořádání země po Novém roce, a tím o pár měsíců prodloužil její agónii, málokdo však věří, že se stát v jeho dnešní podobě zachrání.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Domov
Popílek pro Prunéřov Jan Pelc Mezi městy Chomutov, Kadaň a Klášterec se dnem i nocí, v trojsměnném provozu, po němž v jiných odvětvích zoufale voláme, staví složiště popílku pro odpad elektráren Prunéřov I a Prunéřov II. Lágry padesátých a šedesátých let Josef Dolejší V nedávné televizní relaci se hovořilo o odbojové práci, jako by začala až rokem 1968. Nevím, zda si autor pořadu uvědomuje, jak takový postoj zapůsobí na diváky, kteří v padesátých letech prošli komunistickým peklem, kdy se nevynášely rozsudky na měsíce vězení, ale rozsudky smrti, doživotního nebo pětadvacetiletého věznění, a kdy odsouzení na deset nebo méně let bylo považováno za nejmírnější trest. Otevřený účet Eduard Ševčík Kde jsou odborníci, kteří nás v loňském roce v bratislavské televizi několikrát přesvědčovali o dokonalosti a nezávadnosti Gabčíkova? Prozatím stálo 17 miliard. Kdo je zodpovědný za monitorovací systém DERIS pro atomovou elektrárnu Mochovce, který není k ničemu, ačkoliv stál miliardu? Nežádám pomsty před Bohem Antonín Doležal (poslední hodiny života gen.Heliodora Piky) Kolem svátku sv.Aloise toho roku jsem byl k půlnoci probuzen dozorcem trestnice. Naléhal, abych s ním šel rychle podat náboženskou útěchu a sv.svátost vězni v borské trestnici. O vekslácích trochu jinak Benjamin Kuras Kdekdo si láme hlavu, jak se jich zbavit. Málokdo, jak jich využít. Škoda. Veksláctví je totiž zvláštní talent, který v nerozvinutém hospodářství působí neblaze jenom proto, že - jako samo hospodářství - neměl šanci se vyvinout.
Téma
Krajané v nebezpečí H. Dluhošová Je 13.září 1990. V ukrajinské vsi Malá Zubovščina nedaleko Černobylu zasedá předsednictvo pobočky Společnosti J.A.Komenského. Na pořadu dne je příprava shromáždění zubovských Čechů a dopis prezidentu Havlovi.
Rozhovory
Změny v armádě Jaroslav Spurný Rozhovor s Jiřím Křížanem.
Komentáře
Náš dluh Jiří Tichý Na půdě České národní rady zazněl stručný, ale naléhavý hlas. Poslanec OF Petr Šplíchal ve své interpelaci požadoval, aby vláda vypracovala návrh zákona, který by se jasně vyjádřil k otázce politických vězňů z 50.let. Čeho se bát a čemu se smát Jan Macháček Výroky Vasila Mohority, které se setkaly se značnou averzí veřejnosti, opět vynesly na světlo naléhavé otázky. Kdo jsou komunisté? Co o nich víme? Do jaké míry jsou čitelní? Společenská analýza a politická praxe Egon Lánský Se společenskou analýzou Ivana Gabala, jak ji rozvádí ve stati "Poražení nepřátelé a političtí odpůrci" (Respekt <a href="http://respekt.cz/c1-35912490-porazeni-nepratele-a-politicti-odpurci" onclick="return ! ( window.open( this.href ) );">č.29</a>,<a href="http://respekt.cz/c1-35911130-porazeni-nepratele-a-politicti-odpurci" onclick="return ! ( window.open( this.href ) );">30</a>), se dá vcelku souhlasit. Odvážný nahý císař Jiří Kabele Miloše Zemana poznala naše veřejnost jako člověka, který dokáže bez přípravy mluvit na libovolné téma třeba hodinu a ještě stačí posluchače potěšit několika přepychovými bonmoty.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte