Reklama
 
v32.jpg

1990/32

Koupit vydání
v31.jpg Vydání 10.–17. 10. 1990 v33.jpg Vydání 24.–31. 10. 1990
Kultura
Pro koho je Národní? Milena Sršňová Ministr kultury Milan Uhde oznámil na tiskové konferenci ve čtvrtek 4.10.1990, že se chýlí ke konci řadu měsíců trvající jednání o budoucím osudu Národního divadla. Trapné a smutné Klement Lukeš Bodejť by ne, když v říjnu proběhne u obvodního soudu pro Prahu 1 již páté stání (čtvrté po revoluci), jehož obsahem je na prvním místě otázka mravnosti v literární práci. Předmětem soudního sporu je spoluautorství. Povolání: reportér Ondřej Štindl, David Litvák Název Deník F1 (DF1) má zřejmě asociovat rychlý a virtuózně ovládaný vůz. V nás vyvolává pouze představu trabanta šířícího kolem sebe smrad výfukových zplodin. Strašidlo dialektiky Bohuslav Blažek Východní Evropou obchází strašidlo dialektiky. To proto, že se její mrtvola rozkládá nepohřbena. Nerozloučili jsme se s ní nekrologem, neuronili jsme slzu nad tím, jak věrně sloužila naší myšlenkové nepoctivosti. Památky a úřady František Skřivánek Zatímco po druhé světové válce zůstaly naše kulturní památky v téměř nedotknutém stavu, na území Německa, Polska, balkánských států a všude tam, kudy se přehnala fronta, nezůstala zdravá ani kaplička.
Civilizace
Lesy Jarmila Johnová "Lesy jsou jedním z největších bohatství naší vlasti," stojí psáno v lesním zákoně č.61/77. Jsou zdrojem cenné suroviny pro naše hospodářství, nezbytnou podmínkou obnovování fyzických a psychických sil člověka, důležitým činitelem ekologické rovnováhy v přírodě a obnovy životního prostředí vůbec. Na troskách štvrtej ríše Egon Lánský Nemecká demokratická republika prestala existovať, ale svet sa ešte dlho bude musieť zaoberať dedičstvom, ktoré svetu zanechala. Neide iba o špiónov, ktorí sa ešte dnes (s úlohami bohvie od koho) potulujú po celom Nemecku.
Rozhovory
Nejsme političtí provokatéři Petr Janyška, Martin Weiss Rozhovor s Danielem Kroupou.
Domov
Trestní věc proti kulaku J.V. Respekt O průběhu a zajištění soudního procesu v trestní věci proti obviněnému kulaku, souzenému senátem krajského soudu dne 15.3.1956 před organizovanou veřejností. Vojenská kontrarozvědka Jaroslav Spurný Vojenská kontrarozvědka patřila ještě nedávno do pravomoci federálního ministerstva vnitra; fungovala jako III.správa Státní bezpečnosti. Po menších tahanicích (ministr Sacher nejdříve souhlasil, potom zase ne) přešla 1.4.1990 formálně pod ministerstvo obrany, legislativně bylo vše vyřešeno až v létě. Kdo za to může? Stanislav Koutek Právní řád skončil u nás v únoru 48 a to, co po něm nastalo, se řídilo heslem "Zákon musí sloužit komunistické straně". Tehdejší soudcové a obhájci, pokud se nepodřídili, byli zlikvidováni a nahrazeni "právníky", kteří po půlročním kursu bez odmluvy vyhlašovali rozsudky upečené na ústředním výboru strany. Rozděl a panuj Josef Dolejší Dnes se již těžko dopátráme politika, který jako první spatřoval počátek našich dějin v roce 1968. Bylo to patrně krátce po 17.listopadu 1989, kdy jsme četli v tisku a viděli a slyšeli v televizi i rozhlase především ty, jejichž odbojová činnost započala po roce 1968. Třetí odboj Milena Šindelářová 244 popravených, 8.000 až 10.000 umučených, zavražděných, zastřelených při útěku nebo zahynulých v lágrech. 48.000 lidí poslaných do táborů nucených prací. 400.000 exulantů. To je bilance dvaačtyřicetileté komunistické moci. Jak vypadá sametovost revoluce Jiří Wonka Letos 26.dubna jsme si připomněli druhé výročí smrti Pavla Wonky, který, jak se ukázalo, byl záměrně zavražděn ve věznici v Hradci Králové. Pavel Wonka celý život nekompromisně bojoval proti stávajícímu zlu. Její hlavní zločin Pavel Bratinka Každému musí být zřejmé, že v naší společnosti panuje silná nespokojenost s dosavadními změnami a jednáním nejvyšších orgánů státu, a to jak s těmi, které připravují naši budoucnost, tak s těmi, jejichž prostřednictvím se vyrovnáváme s naší minulostí.
Ekonomika
Sachsův efekt Martin Weiss Rozhovor s Jeffreyem Sachsem. Strach z bohatství Benjamin Kuras Viděn zvenčí, transformační zákon o odstátnění a následné privatizaci státních podniků je nejvýznamnější událostí roku, na kterou západní podnikatelé netrpělivě čekali.
Zahraničí
Kupředu levá - vzad! Dana Mazalová Už přes dva roky se vleče zakavkazský konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Svazové, ale ani republikové nejvyšší orgány včetně stranických tuto dnes už hodně krvavou záležitost dosud nedokázaly řešit jinak než vojensky. Čínský podzim v San Francisku Martin Hála Byl to zvláštní víkend. V Pekingu začaly Asijské hry a na celém světě podzim. V San Francisku poprvé po několika měsících pršelo a konala se velká protiválečná demonstrace.
Téma
Muž z KGB Dimitrij Běloševský Když se Oleg Kalugin rozhodl vystoupit proti stále ještě nejmocnější tajné organizaci, která téměř beze zbytku po sedm desetiletí prostupuje každičkou buňkou života sovětské společnosti, stěží mohl tušit, že se záhy stane jednou z nejpopulárnějších osobností světového politického života.
Diskuse
Nejde o eufemismus Eduard Janda Svobodně zvolené OF má prostřednictvím vlády v rukou socialistické řízení ekonomiky, paradoxně vykonávané a přenášené "starými kádry" KSČ, pod jejichž vedením se začíná definitivně rozkládat pracovní morálka.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů od našich čtenářů.
Komentáře
Vražedná suverenita Petr Brodský Petr Pithart má nepochybně pravdu, když kritizuje úroveň českého veřejného mínění a informovanosti, v Čechách zakořeněné chápání Československa jako českého státu, cynický hegemonismus a arogantně přezíravou jízlivost, s jakou nezanedbatelná část našich lidí reaguje na národní aspirace občanů jiné než české národnosti. Ministr, předseda. Petr Janyška Minulou sobotu 13.října se sešel jako každý měsíc Sněm OF. Většinu času věnoval (nejdřív klidně, potom už rozvášněně, tlučením do stolů, dupotem a občasnými výkřiky) volbě svého předsedy. Proč předsedy, kterého zatím OF nemělo, a proč právě teď? Komunisté sjezdovali Jan Macháček V Olomouci proběhl sjez KSČM.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte