v31.jpg

1990/31

Koupit vydání
v30.jpg Vydání 3.–10. 10. 1990 v32.jpg Vydání 17.–24. 10. 1990
Téma
Patří doly komunistům? Jan Brabec V ostravsko-karvinském revíru (OKR) je patnáct hlubinných dolů, vybudovaných na ložisku černého uhlí. Pracuje v nich kolem 100.000 lidí. Clonou špinavého žlutého dýmu, který se trvale vznáší nad Ostravou, Karvinou a Havířovem, prosvítají vysoké betonové těžní věže.
Civilizace
Ve veřejném zájmu? Otakar Vaniš 27.4.1989 vydal MěNV Štětí územní rozhodnutí o zřízení skládky č.II nedaleko papíren. Skládka by měla sloužit pro SEPAP (Severočeské papírny) i pro město. Občané se na nás obracejí s dotazem: Co na to Strana zelených? Krize: palivová nebo socialistická? Egon Lánský Tvrdit v situaci tak dramatické, jakou v souvislosti s nedostatkem ropných výrobků právě prožíváme, že žádná ropná krize neexistuje, se může zdát přinejmenším provokativní.
Zahraničí
Holandská poslankyně Petr Jančárek Skončily dovolené, skončilo i to, čemu se vlastně nepřesně říká parlamentní prázdniny. Využil jsem příležitosti, která se mi na jejich konci naskytla, a v nizozemském Delfu jsem požádal o rozhovor paní dr.Mechtild D.T.M. de JONG. Období dešťů Dimitrij Běloševský Září je v Moskvě mimořádně zamračené, deštivé a studené. Ulice jsou plné kaluží, teplota se vytrvale tlačí pod deset stupňů. Počasí se tak stává pravým opakem stoupající horečky, která začíná zachvacovat celou sovětskou společnost, všechny národy a státy obrovského, stále bezradněji tápajícího Svazu. Palestinská cesta do izolace Zbyněk Petráček "Necháváme na čtenářích, aby si udělali vlastní názor," končí úvod rozhovoru s palestinským velvyslancem v Praze Samí Abdulem Fatahem (Perský záliv očima Palestinců, Lidová demokracie 26.září). Následuje celá strana argumentů pana velvyslance, jednostranných a demagogických polopravd, ovšem bez patřičného komentáře.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů od našich čtenářů.
Diskuse
Poražení nepřátelé a političtí odpůrci Miloš Zeman, Martin Palouš V minulých dvou číslech jsme otiskli článek Ivana Gabala Poražení nepřátelé a političtí odpůrci. Domnívali jsme se, že článek, který podrobuje Občanské fórum velmi konkrétní kritice a důrazně formuluje politická východiska, si zaslouží diskusi.
Kultura
Sochy, vztyk! Martin Hybler "Vztyk!" "Stoj spatný!" "Přinožit!" "Zpříma hleď!" Takové rozkazy musí s němou výčitkou poslouchat armáda kamenných Masaryků, Štefániků a podobných. Za jednotu strany Bohuslav Blažek Neuvěřitelná schopnost katolické církve v dějinách upadat a zase se pozvedat a obnovovat je věřícímu pochopitelná: v prvním případě se odvrátila od tváře Boží, ve druhém se k ní kajícně vrací.
Rozhovory
Už vás nepotřebujeme... Bohuslav Blažek Souběžně s tím, jak se rozbíhá ekonomická reforma, doléhají na řadu občanů i problémy, které dříve patřily k neotřesitelným "sociálním jistotám". Jedním z nich je i nezaměstnanost. Co má dělat člověk, který se stal nezaměstnaným?
Domov
Za hromadou cihel Jaroslav Spurný Když přijíždíte do Prachatic od Volyně, vítají vás nezbytné šedivé socialistické paneláky, které obklopují nádhernou středověkou zástavbu. Fasády domů v centru jsou většinou udržované, ale strany odvrácené do dvora jsou často úplně zničené, s vytlučenými okny. V tomto centru, na Velkém (dříve Gottwaldově) náměstí, sídlí Občanské fórum. Jeho vchod se skrývá za hromadou cihel a sutin. Kubova huť Jan Macháček Komunističtí tajemníci, poslanci, předsedové, ředitelé a náměstci měli v lásce Jižní Čechy. Do rukou zasloužilých kádrů přišly desítky hájoven, lesoven, ba i maštalí v celém Jihočeském kraji. Byly většinou prodány za směšnou odhadní cenu; zpravidla něco kolem deseti tisíc korun. Pouhý bulvár? Jan Macháček Minulý týden se na pražských nárožích objevil nový poledník nesoucí jméno Špígl. Stojí padesát haléřů a jde na dračku. Z původních čtyřiceti tisíc za několik dní zvýšil náklad na osmdesát.
Ekonomika
Ropné produkty Martin Weiss V září dodal Sovětský svaz z přislíbených 1,35 milionů tun ropy pouhých 656.000 tun, resp. 900.000, ale z toho asi 300.000 za volnou měnu. Za první čtyři říjnové dny pak přiteklo pouze 90.000 tun, do technologického minima by tedy mělo scházet víc než 120.000 tun.
Komentáře
Člověk a okolnost Benjamin Kuras Člověk není výtvorem okolností, okolnosti jsou výtvorem člověka. Tuto slavnou větu pronesl před stoletím britský premiér Benjamin Disraeli. Jeho myšlenka se dnes stává základním principem moderní psychologie. Konec iluzí Zbyněk Petráček Jedenáct měsíců po loňském listopadu konstatoval předseda KSČS Vasil Mohorita "konec národního porozumění a začátek tvrdého nekompromisního zápasu". Napijme se z proudu Léthé Milena Šindelářová Podobně jako na jaře, odstartovali i nyní republikáni svoji volební kampaň v předtermínu. V prvním kole opustili tradiční rasismus a pokusili se o diskreditaci území dosud hájeného - o odstřel Charty 77.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte