Zatímco po druhé světové válce zůstaly naše kulturní památky v téměř nedotknutém stavu, na území Německa, Polska, balkánských států a všude tam, kudy se přehnala fronta, nezůstala zdravá ani kaplička. V devastované Evropě se zachraňovaly zbytky památek a obnovovaly historické architektury, ne tak u nás. Pod vlivem podněcované pomstychtivosti byly obsazovány historické objekty, které měly co činit s okupační německou armádou nebo náležely občanům německé národnosti. Zde byl počátek drancování, které ve svém důsledku přeměnilo malebná sudetská města, jako zázrakem zachráněná před válečnými hrůzami, ve zpustlé končiny.

Dalším neblahým krokem bylo překotné znárodňování, provázené devastací kulturních památek. Tento tristní stav nemůže zakrýt ani vybudování sítě zhruba stovky turisticky přístupných zámků, když více než dalších tisíc je těžce poškozeno a více než stovka zámků a klášterů je zcela zbořena. Zarážející na celé věci je především to, že se tak dělo, i když již od roku 1945 existoval Památkový úřad i tzv. Národní kulturní komise. Jejich povinností bylo dohlížet na ochranu kulturních památek při přesunech majetku ze soukromého do státního vlastnictví. Výsledkem byl však opak. tak byly soubory, budované po staletí, zčásti rozptýleny, zčásti rozkradeny nebo v dražbách rozprodány za směšné ceny (např. zařízení knížecího sídla Lobkowiczů, Roudnice, bylo rozvezeno na 26 míst).

Další těžká rána postihla kulturní památky v roce 1948. Po německých a velkých…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte