Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Žalobce ochráncem zákona

Do kompetence SNB patří také správa vyšetřování, orgán činný v trestním řízení. Pokud policista zjistí porušení zákonů, zavolá na místo prohřešku vyšetřovatele, který čin objasňuje a pátrá po pachateli.

Do kompetence SNB patří také správa vyšetřování, orgán činný v trestním řízení. Pokud policista zjistí porušení zákonů, zavolá na místo prohřešku vyšetřovatele, který čin objasňuje a pátrá po pachateli. Tato složka, ostatně jako celý sbor, byla vytvořena podle sovětského modelu. To znamená, že vyšetřovatel podléhá nadřízeným správám, ale také náčelníkovi a jeho zástupcům na jednotlivých obvodech nebo okresech. Dozor nad jeho prací provádí prokuratura, která vypracovává i žalobu. V minulosti to někdy vedlo (a zákon to nevylučuje ani v současnosti) k odstraňování nesrovnalostí v žalobě a k uhlazování důkazů, aby u soudu nedocházelo k rozporům. Práce prokuratury i správy vyšetřování byla posuzována podle počtu odsouzených pachatelů. Kolik „zločinců“ bylo „vyrobeno“ jenom proto, aby obstála prokuratura, anebo proto, že se dotyčný znelíbil vyšetřovateli, už dnes nespočítáme.

Vyšetřovatel při současné právní úpravě vykonává téměř všechno, co je součástí tzv. napadlé trestné činnosti (dostaví se na místo činu, provádí ohledání, sám o tomto úkonu sepisuje protokol, s nímž pracuje podle vlastního uvážení a z něhož vychází při usvědčení pachatele). Na druhé straně jeho práci omezuje řada zbytečných předpisů, jejichž výsledkem jsou pouze haldy popsaných papírů a hodiny nesmyslné práce.

Pokud vyšetřovatel uzná případ za ukončený, příslušný spis předá prokurátorovi. Ten má právo vrátit jej zpět s pokyny, které považuje za důležité k doplnění vyšetřování. Vyšetřovatel…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte