Otevřený dopis primátoru Kořánovi a hl. arch. Obersteinovi

Přibližně od počátku prosince 1989 usilujeme o záchranu pražské čtvrti Břevnov, které hrozilo - a pravděpodobně stále ještě hrozí - zničení. Staré, převážně secesní domy měly být srovnány se zemí a na jejich místě byly projektovány panelákové zrůdy. K neutralizaci hrozícího nebezpečí jsme využili všech prostředků, které byly v našich silách. Kromě informativních schůzí s občany, natočení i promítání filmu o Břevnově, uspořádání a vyhodnocení ankety, která ilustrovala ochotu Břevnováků vyměnit své staré domy za „nové“ z betonu, jsme se pokoušeli navázat spojení s kompetentními úřady. Od těch nejnižších šarží, tj. místní ONV, až po místa v tomto sporu nejvyšší (NVP, ÚHA, ministerstvo kultury) se nám dostávalo vlastně stejných odpovědí. Vždycky byl ještě někdo vyšší, kdo mohl o celé věci rozhodovat, a tak nám nikdy nikdo nedal konkrétní odpověď na otázku, jaký bude další osud Břevnova. Mezi množstvím našich dopisů a podnětů byl i návrh na vyhlášení moratoria na demolice do doby, než se nejasná otázka s nutnou obnovou Břevnova vyřeší ke spokojenosti všech, a odvolání proti rozhodnutí odboru výstavby ONV Praha 6 o demolici dvou domů na Bělohorské ulici.

Přibližně v polovině prosince byly práce na hrůzyplném „betonovém“ projektu zastaveny. Trochu se nám ulevilo, mysleli jsme, že nejhorší je za námi a všechno bude spět k lepším a radostnějším koncům. Ale i přes to, že původní plán byl de…

v25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte