Ekologická katastrofa na Vyškovsku. Vesnice zaplavená strženou zemí. Katastrofa, která předchází dalším, jako varující memento. Eroze půd je rozšířenější, než se domníváme, a zatím není mnohde patrná na první pohled. Jen pamětníci vědí, jak byla hluboká ornice, kde se táhly remízy, zelené pásy i terasy.

Půda nás všechny živí. Jako zdroj je však vyčerpatelná při neracionálním hospodaření, cíleném jen na kvantitu bez ohledu na přírodní zákony. Na Vyškovsku to byl jen prvý projev ekologického šoku, na jehož pokraji stojíme.Od r.1950 ubylo v ČR 365.000 ha zemědělských půd, z toho 109.000 orných. Úbytek orných půd se nahrazoval oráním trvalých travních porostů, kterých od r.1970 ubylo 60.000 ha. Na jednoho obyvatele státu připadá již jen 30 arů zemědělské půdy.Velkovýroba přinesla blokaci honů, velké parcely i ve svažitých terénech, pěstování kukuřice místo víceletých pícnin i v podmínkách, kde nedává větší výnosy sušiny. Větrná a vodní eroze ohrožuje v ČSFR 3,7 mil. hektarů zemědělské půdy z celkové výměry 6,86 mil. hektarů. Půda je navíc zhutnělá a s utuženým orničním podložím. Po půdě se prohánějí nákladní auta jako po dálnici. Měrný odpor půd se za posledních dvacet let zvýšil o 40%. Traktor o 25 koňských silách proto již neutáhne pluh.Je ohrožena prostá existence národa, neboť půda je jejím základem i bohatstvím.Co tedy dále? Stručně řečeno, potřebujeme agrární revoluci, která obnoví v plném smyslu slova vztah výkonných rolníků k půdě.

40 let ukázalo…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 14 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 14 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte