Je skoro zbytečné opakovat, jak nešťastnými významy je obtěžkána návštěva Václava Havla na salcburském festivalu. A jak nešťastný symbol vytváří v souhře dalších, snad nahodilých událostí, jejichž symbolický význam je nicméně obtížné neutralizovat. V době, kdy je v Československu odhalena pamětní deska válečnému zločinci, omilostní Václav Havel rozkrádačku na špici bývalého režimu a odjíždí na akci, které se zúčastní do válečných zločinů a lží zapletený prezident rakouský. Náš prezident v tom není sám, hlavní politickou tíhu setkání s Kurtem Waldheimem nakonec převzal spolkový prezident Richard vin Weizsäker. Místo úlevného výdechu bychom dech měli raději zadržet, protože blamáž naší mladé, avšak ambiciózní demokratické zahraniční politiky byla zmírněna na úkor gesta stejně nepříjemného - místo představitele morálky a pravdy v politice rehabilituje Waldheima prezident de facto sjednoceného Německa. Dopis, kterým Václav Havel odpověděl na výzvu Charty 77, působí bezmála depresivně. Tolik neosobních vazeb a obecných pojmenování, až si čtenář není jist, zda prezident mluví o tomtéž, co chartisté.

Rozhodnutí na festival odjet autor zdůvodňuje frázemi nehodnými adresátů odpovědi a hlavně sebe sama. Po Bartončíkově aféře to už podruhé v krátké době vypadá, že pan prezident nemůže říci plnou pravdu. Na naši idealistickou politiku jako by dolehly politické reality. Jakkoli se seshora může situace jevit jako souhra nežádoucích náhod, pozorovatel odspodu může…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 14 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 14 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte