Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Proč musel umřít Miroslav Jindra?

Mezi námi, kdo jsme narukovali na podzim roku 1983 k jednomu západočeskému vojenskému útvaru, byl Mirek Jindra jako jeden z mála opravdu plný života.

Mezi námi, kdo jsme narukovali na podzim roku 1983 k jednomu západočeskému vojenskému útvaru, byl Mirek Jindra jako jeden z mála opravdu plný života: doma na něj čekala hudební skupina, po vojně se chtěl hlásit na vysokou školu, jeho sympatická dívka se dala ze solidarity ostříhat na ježka a cestou z přísahy pochodovala vedle nás ke kasárnám…A týden po přísaze přišli kluci z ukázkového cvičení s hrůzou v očích: „Mirek je mrtvej!“ Všechno otravování, všechno šikanování, kvůli kterému někteří nováčci uvažují o útěku nebo sebevraždě, to byla najednou jen hra na vojáčky. A tohle - tohle je tedy vojna: „Mirka to přejelo a bylo hned po něm, Martin s Milanem jsou v nemocnici."Jak k tomu vlastně došlo? Armáda si v minulém režimu snad nejdůkladněji ze všech vytvořila systém potěmkinovských vesnic. Od vylhaných výsledků prověrek (vždy jen "dobře a výtečně“) přes optimistické rozhovory sdělovacích prostředků s vybranými vojáky až třeba po pověstné natírání keříků na zeleno. Velitel roty balamutil velitele praporu, ten zas velitele pluku, a tak dále až k ministrovi, který o tom věděl - taky přece začínal někde na rotě - ale musel zase lhát veřejnosti…

Toho nešťastného dne byla ohlášena kontrola odněkud z ministerstva a narychlo se sestavovala skupina, která bude předvádět výcvik. Nevím, koho napadlo dát dohromady čerstvě vyškolené, nezkušené řidiče s úplnými nováčky, navíc z jiné jednotky. Nevím, koho napadlo předvádět operaci, která se nikdy nenacvičovala, a zapojit…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.