Začátkem června vyrazil Nelson Mandela na několikatýdenní okružní cestu po světě, během níž hodlá získat podporu pro zesílení sankcí vůči Jihoafrické republice. Jeho zcela pochopitelnou snahou je konkurovat prezidentu de Klerkovi, který se při svém nedávném turné snažil o pravý opak. Má úspěch, je přijímán s oficiálními poctami, aplauduje mu veřejnost a nadbíhají novináři. Po sedmadvacetiletém uvěznění Mandela dokonale zosobňuje symbol boje proti apartheidu a v této roli ho respektuje celý svět. Stal se však také mýtem, který zakrývá některé kontroverzní skutečnosti.

Dnešní místopředseda Afrického národního kongresu (ANC) pochází z královské rodiny kmene Thembu v dnešním bantustanu Transkei - nejspíše zde je zdroj jeho přirozené autority. Vystudoval práva na Witwatersrandské univerzitě, kde vstoupil do řad ANC, se svým spolužákem Oliverem Tambem vytvořili roku 1944 Ligu mladých a později navrhli program stávek, bojkotu a občanské neposlušnosti. Roku 1952 spolu založili první černošskou advokátní kancelář v tehdejší Jihoafrické unii a specializovali se na problematiku povinného nošení zvláštních pasů v bělošských oblastech státu. Roku 1955 podpořili Chartu svobody, která se hlásila k zásadám socialismu, ale až do konce padesátých let mluví pouze o nenásilných metodách. Teprve roku 1960, po Sharpevillském masakru a následném zákazu ANC, se hnutí radikalizuje. Tambo odchází za hranice a v zambijské Lusace zakládá exilové vedení kongresu, zatímco Mandela formuje na…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte