Prohlášení Československého Helsinského výboru a dalších občanských iniciativ k situaci Kurdů

Federální ministerstva vnitra a zahraničních věcí přijala společné opatření směřující „proti zneužívání cestovního ruchu tureckými občany k jiným než turistickým účelům“. Jde o „ukončení pobytu tureckých občanů nacházejících se na území Československa“. Touto zprávou z Lidových novin (7.6.1990) jsme hluboce znepokojeni.1. Veřejnosti se zamlčuje, že jde převážně o turecké občany kurdské národnosti. Tím se vzbuzují nepodložené obavy z tureckých gastarbeiterů, kteří by u nás, podobně jako v západních zemích, mohli zabírat pracovní místa. Ve skutečnosti jde o politické emigranty. Kurdové jsou v Turecku krutě pronásledováni a podrobováni násilné asimilaci. Užívání kurdského jazyka je zakázáno. Ti, kdo do Turecka uprchli z Iráku před genocidou chemickými zbraněmi, jsou vězněni v nelidských podmínkách koncentračních táborů.2. Uvedené vrcholné orgány mluví o lidech, kterým jde o život, jako o těch, kdo „zneužívají turistiky“.

To považujeme za vrchol cynismu. Turistického ruchu „zneužívaly“ také tisíce uprchlíků z východního Německa, kteří loni předznamenali náš listopadový převrat. Tento slovník pochází ze starého režimu, který podporoval maloměšťáckou nevraživost, například vůči Polákům v době, kdy Solidarita usilovala o svržení byrokraticko-komunistické vlády.3. Co je to „ukončení pobytu tureckých občanů“?! Násilná deportace do Turecka by pro tyto lidi…

v14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte